22 kwiecień 2016
Największa partia opozycyjna Macedonii odmówiła udziału w spotkaniu liderów partii z przedstawicielami Unii Europejskiej. Do rozmów, których celem było rozwiązanie trwającego dwa lata kryzysu politycznego, miało dojść w Wiedniu.
19 kwietnia przedstawiciele UE zaprosili do Wiednia wszystkie główne partie Macedonii. Rozmowy, w których mieli uczestniczyć komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn (na zd. po prawej, razem z byłym premierem Macedonii Nikołą Gruewskim), europosłowie oraz liderzy wszystkich macedońskoich partii, miały sie rozpocząć 22 kwietnia. - Warunki zorganizowania spotkania nie zostały spełnione - oświadczył przedstawiciel Komisji Europejskiej w Wiedniu.
Zaproszenie odrzuciła jednak największa partia opozycjyjna - Socjaldemokratyczna Unia Macedonii (SDSM). Ugrupowanie domaga się cofnięcia ubiegłotygodniowej prezydenckiej amnestii dla 56 polityków ekipy rządzącej i opozycji zamieszanych w skandal podsłuchowy. To właśnie ta decyzja głowy państwa Gjorge Iwanowa zaostrzyła polityczny kryzys
, w efekcie czego tysiące Macedończyków wyszły na ulice protestować. Powołano ruch o nazwie "Protestuję!", który domaga się dymisji prezydenta.
Przyśpieszone wybory
SDSM (na zdj. przewodniczący Zoran Zaew) obawia się jednak, że wybory nie będą uczciwe. Zarzuca rządzącej partii Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna-Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE) brak weryfikacji list wyborczych oraz reform przestrzeni medialnej - większość wpływowych mediów w Macedonii popiera WMRO-DPMNE.
Słowa Tuska i sankcje
Obawy co do sytuacji w Macedonii wyraził przewodniczący Rady Europejskiej. "Europa potrzebuje stabilnej Macedonii z rządami prawa. Euroatlantycka przyszłość tego kraju jest zagrożona" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak z kolei pisze Reuters, UE nie wyklucza nałożenia sankcji na niektórych macedońskich polityków.
Macedonia otrzymała status kondydata do UE w 2005 r. Od zeszłego roku kraj znajduje się w głębokim kryzysie politycznym (więcej w artykule:
"Trudny rok Macedonii").
Źródła: euractiv.com, reuters.com