26 czerwiec 2015
Parlament Europejski przyjął inwestycyjny plan Junckera ogłoszony przez Komisję Europejską w listopadzie ubiegłego roku. Wprowadził jednak zmiany w strukturze finansowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych oraz zdobył prawo do zatwierdzania jego zarządu.
Plan inwestycyjny ma zawierać środki o wartości 315 miliardów euro na wspomaganie finansowania inwestycji niezbędnych dla wzrostu gospodarczego UE. Program Junckera został przyjęty przez 464 europosłów, 131 było przeciwnych, a 19 wstrzymało się od głosu.
Parlament zmodyfikował nieco strukturę finansowania funduszu gwarancyjnego oraz zapewnił bardziej demokratyczny nadzór nad nim w negocjacjach z Radą Europejską. Do najważniejszych osiągnięć Parlamentu Europejskiego można zaliczyć między innymi: ograniczanie cięć w unijnym programie badań naukowych i innowacji „Horizon2020” oraz w CEF (program łączenia europejskich udogodnień, głównie połączenia w Europie energii, transportu i sieci cyfrowej) o miliard euro. Obydwa programy jako dwa z trzech źródeł finansowania planu będą posiadać budżet odpowiednio w wysokości 2,2 mld euro oraz 2,8 mld euro. Ponadto Parlament zdobył prawo do zatwierdzania wyboru dyrektora zarządzającego oraz wice dyrektora Funduszu Inwestycyjnego.
„Plan Junckera jest innowacyjnym narzędziem, które daje duże wsparcie dla inwestycji w Europie. 240 mld euro z planu trafi na inwestycje, a 75 mld euro trafi do podstawy naszej gospodarki: małe i średnie przedsiębiorstwa, które dostarczają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym, a składają się na 99% przedsiębiorstw w Europie. Politycy nie tworzą miejsc pracy, ale możemy pomóc tym, którzy to czynią” – powiedział José Manuel Fernandes, sprawozdawca Komisji Budżetowej.
Teraz, gdy Parlament przyjął plan Junckera Rada UE musi uczynić to samo. Rada potwierdziła swoje tymczasowe porozumienie z Parlamentem w dniu 9 czerwca, wkrótce nastąpi ostateczne zatwierdzenie. Rozporządzenie dotyczące Planu Junckera wejdzie w życie na początku lipca, a fundusz zacznie działać od września.
Na podstawie: Euroactiv, Europarl.europa.eu.