Trójkąt Weimarski: Trzeba wzmocnić europejską politykę bezpieczeństwa i obrony
W piątek (3.04) we Wrocławiu szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji spotkali się na kolejnych konsultacjach w ramach Trójkąta Weimarskiego. Głównym tematem spotkania było wzmocnienie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE w kontekście nowych wyzwań na wschodzie i południu Europy. W poniedziałek (30.03) w tej samej sprawie spotkali się ministrowie obrony państw Trójkąta. Polska, Niemcy i Francja chcą mieć „znaczący wpływ” na rozwój polityki bezpieczeństwa UE.
Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna zaprosił do Wrocławia Franka-Waltera Steinmeiera oraz Laurenta Fabiusa, aby omówić problemy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w tym sytuację na Ukrainie oraz w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim dalsze kształtowanie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. WPBiO ma być tematem czerwcowego szczytu Rady Europejskiej. „Powinna ona stanowić sedno polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Wspólny głos Francji, Niemiec i Polski w tej sprawie jest ważnym sygnałem na forum UE, szczególnie w obecnej sytuacji politycznej w sąsiedztwie UE” – mówił Grzegorz Schetyna.
Ministrowie wysłali do Federiki Mogherini, Wysokiej Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, list z własnymi propozycjami wzmocnienia i rozwoju WPBiO. „Warunki bezpieczeństwa w Europie muszą być przedmiotem kolejnych dyskusji. To jest powód tego, że powstał ten list. Wyrażamy w nim nasze wyobrażenie co do polityki bezpieczeństwa w Europie. Myślę, że zawarte w liście propozycje znajdą posłuchanie” – komentował szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.
Ministrowie odnieśli się także do sytuacji na Ukrainie. „Realizacja porozumienia mińskiego nadal napotyka na pewne trudności, jest to zbyt powolny proces, ale jeżeli porównam stan sprzed kilku miesięcy, jednak doprowadziło to do pewnego uspokojenia sytuacji na Ukranie” – mówił Steinmeier.
Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zgodzili się co do konieczności pomocy dla Ukrainy. „Chcemy pomagać Ukrainie w jej reformach w różny sposób – finansowo i administracyjnie. Popieramy w UE wszystkie inicjatywy, które dążą do rozwiązywania problemów na Ukrainie” – mówił szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Steinmeier dodał z kolei: „Zebrały się tutaj trzy państwa, które wiedzą, jaka jest odpowiedzialność europejska i wiedzą o tym, że pomoc europejska musi być udzielona, by pomóc temu krajowi w ustabilizowaniu gospodarki”. Podczas wizyty premiera Jaceniuka w Berlinie w środę (1.04) pomoc Ukranie obiecała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Szef MSZ Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Polska, Niemcy i Francja będą prezentowały wspólne stanowisko podczas szczytów Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz Partnerstwa Południowego w Barcelonie. „Głos Trójkąta Weimarskiego jest zawsze słyszalny” – mówił Schetyna.
Na początku tygodnia (30.03) w Poczdamie ministrowie obrony państw Trójkąta Weimarskiego również wysłali list do Federiki Mogherini, wzywając w nim do aktualizacji europejskiej strategii bezpieczeństwa. Jak zaznaczyła wówczas szefowa niemieckiego resortu obrony Ursula von der Leyen, Trójkąt Weimarski „chce mieć znaczący wkład w opracowanie nowego kształtu tej strategii”. Zapowiedzili to również kanclerz Merkel i prezydent Hollande podczas wtorkowych niemiecko-francuskich konsultacji międzyrządowych.
Źródła: MSZ RP, Auswärtiges Amt, Polskie Radio.