"Kissinger" - Walter Isaacson
Henry Kissinger zajmował się historią dyplomacji, aby ostatecznie samemu stać się jej częścią. Zmarły przed rokiem były amerykański sekretarz stanu był niezwykle interesującą, ale zarazem pełną wad postacią, którą w niezwykle interesujący sposób przedstawił Walter Isaacson.
Na wstępie należy podkreślić, że opisywana biografia Kissingera ukazała się na rynku amerykańskim w 1992 roku, zaś jej polskie wydanie opublikowano przed trzema laty. Pozycja nie obejmuje więc całego życia dyplomaty, które także po skończeniu swojej służby dla państwa pozostał postacią niezwykle wpływową. Wystarczy wspomnieć, że kilka tygodni po swoich setnych urodzinach spotkał się on w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem. Zapewne jego zaproszenie do stolicy Państwa Środka miało przede wszystkim znaczenie wizerunkowe, tym niemniej pokazało, iż nie jest on postacią zapomnianą.
Stosunki z Chinami są jednym z głównych tematów biografii autorstwa Isaacsona. Trudno się temu oczywiście dziwić, bo osławiona „dyplomacja pingpongowa” przeszła do historii, zresztą nie tylko samej dyplomacji. Autor w swojej książce dokładnie opisuje przebieg nawiązywania stosunków amerykańsko-chińskich, a także kwestie wojny w Wietnamie i bombardowania Kambodży. Sporo miejsca poświęca również dyplomacji wobec regionu Bliskiego Wschodu, do dzisiaj będącego jednym z głównych obszarów zainteresowania ze strony Stanów Zjednoczonych. Nie trzeba specjalnie dodawać, że jednym z najtrudniejszych…
Książka nie sprowadza się tylko do kwestii „oficjalnych”, nie jest więc jedynie biografią polityczną. Autor przedstawia Kissingera także w życiu prywatnym, przypominając, że w pewnym momencie stał się nie tyle dyplomatą, co wręcz celebrytą. Spotkania ze znanymi hollywoodzkimi aktorkami były więc wydarzeniami, którymi żyły rubryki plotkarskie amerykańskiej prasy.
Zarazem nie jest to w żadnym wypadku hagiografia Kissingera. Isaacson przedstawia czytelnikom również ciemniejszą stronę byłego sekretarza stanu, który miał wybujałe ego, był niestabilny emocje czy lubował się w zakulisowych spiskach i był pod tym względem wręcz paranoikiem. Każdy może wyrobić sobie własne zdanie na temat samego jego podejścia do polityki zagranicznej. Cała książka pokazuje, że to najbardziej kontrowersyjna część biografii Kissingera, bo zdecydowanie cenił on bardziej interes narodowy od kwestii praw człowieka.
Niezależnie od stosunku do jej bohatera, biografię autorstwa Isaacsona powinna poznać każda osoba interesująca się stosunkami międzynarodowymi. Kissinger poprzez swoje działania odcisnął piętno na współczesnej historii świata, dlatego decyzje jego oraz prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda do dzisiaj mają określone skutki w wielu częściach świata. Recenzowana książka pozwala więc zrozumieć prawidła amerykańskiej polityki zagranicznej.
Maurycy Mietelski