Pokazy nowych filmów z Finlandii
- Gutek Film
Finlandia to ciekawy kraj. Szkoda więc, że nic o nim nie wiemy. No może tyle, że każdy Fin ma swoją saunę, że mieszka tam Święty Mikołaj, a w Tampere mieści się Muzeum Doliny Muminków. Czas, żebyśmy przekonali się, że Finowie potrafią robić przejmujące, autentyczne i bardzo emocjonalne filmy. Emocjonalne? To przecież północny kraj, zimny i niedostępny, więc fińskie filmy powinny być analityczne, intelektualne, wyzute z wszelkich emocji. Tymczasem nie są. Przekonaj się o tym, oglądając specjalnie wyselekcjonowane, wspaniałe filmy młodych fińskich reżyserów. Wysoka temperatura podczas przeglądu gwarantowana!
PROGRAM PRZEGLĄDU:
Sobota, 1 grudnia, godz. 11:00
Turilas i Jäärä
Fińska bajka dla najmłodszych dzieci ( 3-6 lat) Po bajce zapraszamy dzieci i rodziców na bezpłatne warsztaty artystyczne zainspirowane przygodami bohaterów.
Poniedziałek, 3 grudnia, godz. 20:00
Moje matki/ Mother of Mine
Finlandia 2005
111 min.
Reżyseria: Klaus Härö
Scenariusz: Jimmy Karlsson, Kirsi Vikman
Muzyka: Tuomas Kantelinen
Obsada: Topi Majaniemi, Marjaana Maijala, Maria Lundqvist, Michael Nyqvist,
Esko Salminen, Aino-Maija Tikkanen, Kari-Pekka Toivonen
Mother of Mine jest filmem o losie małego chłopca żyjącego w świecie ogarniętym wojną. Kiedy na Finlandię napadają wojska radzieckie, ojciec 9-letniego Eero idzie na front. Odchodząc, obiecuje synowi, że wkrótce wróci, bo wojna skończy się tak szybko, że chłopiec nie zdąży nawet się za nim stęsknić. Krótko po wybuchu wojny i odejściu ojca, z frontu przychodzą złe wieści. Chłopiec wie już, że ojciec nie spełni złożonej mu obietnicy. Kirsti, matka 9-latka, zdruzgotana śmiercią męża, nie umie sobie poradzić. Postanawia wysłać chłopca do Szwecji. Kraju, który zachował neutralność, dzięki czemu nie dotknęła go wojenna zawierucha. Sądzi, że dziecko będzie tam bezpieczne i tym samym szczęśliwe. Mały chłopiec nie rozumie tego, że matka chce dla niego dobrze. Myśli, że go odtrąca, porzuca. Podróż do nowego kraju jest także podróżą do nowej matki.
W czasie wojny fińsko-radzieckiej, zwanej Wojną Zimową, ponad 70 tysięcy dzieci ewakuowano z ogarniętej wojną Finlandii do Szwecji. Mother of Mine jest historią opartą na powieści pod tym samym tytułem autorstwa Heikki Hietamiesa.
Wtorek, 4 grudnia, godz. 20:00
Męska robota/ A Man's Job
Finlandia 2007
100 min.
Scenariusz i reżyseria: Aleksi Salmenperä
Zdjęcia: Tuomo Hutri
Muzyka: Tuomo Hutri
Obsada: Tommi Korpela, Jani Volanen, Maria Heiskanen
Juha ma troje dzieci i chorą psychicznie żonę. Martwi się o nich, dlatego postanawia nie mówić nikomu, że stracił pracę. Po co miałby dokładać im trosk? I bez tego czuje się jak nieudacznik, który nie potrafi zapewnić bytu własnej rodzinie, nie mówiąc już o poprawie jej losu. Juha spędza całe dnie
w odległej stacji serwisowej, wymyślając kolejne kłamstwa i zastanawiając się, jak uciec od problemów, jak zarobić pieniądze potrzebne na utrzymanie rodziny.
Niebawem zdesperowany mężczyzna uświadamia sobie, co powinien zrobić. Przychodzi mu to do głowy, gdy zupełnie nagi, szczotkuje włosy kobiety, którą widzi po raz pierwszy w życiu. Za tę nietypową usługę nieznajoma mu płaci. Zdziwiony Juha odkrywa wtedy, że w ciągu dwóch godzin zarobił więcej niż był w stanie zarobić w ciągu dwóch dni w swojej starej pracy. Już wie, co powinien robić! Z pomocą swojego przyjaciela Olli, Juha, ojciec trojga dzieci, zaczyna sprzedawać swoje ciało drożej i drożej. Kłamstwa i poczucie wstydu ciążą mężczyźnie, ale pieniądze pozwalają uporać się z moralnymi niedostatkami nowej profesji. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy żona Juhi nie sięgnie po leki antydepresyjne.
Młody reżyser analizuje postać mężczyzny, który prostytuuje się, by ratować swoją rodzinę przed katastrofą. Szczerze, boleśnie, przejmująco.
Środa, 5 grudnia, godz. 20:00
Żywym i umarłym / For the Living and the Dead
Finlandia 2005
99 min.
Scenariusz i reżyseria: Kari Paljakka
Muzyka: Jouko Lumme
Obsada: Hannu-Pekka Björkman, Katja Kukkola, Mari Rantasila, Tommi Korpela,
Risto Salmi
Młodszy syn zginął w wypadku na podwórku rodzinnego domu. Jak to się mogło stać? Kto jest winny? Członkowie rodziny przerzucają się odpowiedzialnością za śmierć dziecka. Próbują uporać się z rozdzierającym żalem, poczuciem winy, stratą i znaleźć sposób na dalsze życie. Ponieważ matka pogrąża się w rozpaczy i koncentruje jedynie na własnej żałobie, obowiązek dbania o rodzinę spada na ojca, który nie do końca radzi sobie z nowymi zadaniami. Ich starszy syn coraz boleśniej odczuwa, że w wypadku stracił nie tylko małego brata, ale także rodziców. Pogrążeni we własnym świecie, na swój sposób przeżywający śmierć dziecka, niemal zupełnie stracili z nim kontakt. Narastające oddalenie, nieujawnione emocje, a także fakt, że rodzinna tragedia jest starannie skrywana i nie może wypłynąć na światło dzienne powoduje, że atmosfera staje się nie do zniesienia dla każdego z domowników.
Akcja filmu rozpoczyna się w dniu wypadku. Stopniowo obserwujemy zwykłą fińską rodzinę podczas pierwszego roku żałoby. Strata dziecka zrujnowała życie rodziny, ale oni udają, że nic się nie stało. Pozornie ich codzienność nie uległa zmianie. Głęboki smutek, nieumiejętność wyrażania uczuć, różnica w postrzeganiu sytuacji między rodzicami i dzieckiem, presja otoczenia, sprawiają, że próbują żyć tak jakby nic się nie stało. Czy to możliwe? Co wynika z przemilczenia? To główne pytania, które stawia reżyser.
Film jest oparty na prawdziwej historii, która wydarzyła się na zachodnim wybrzeżu Finlandii w roku 1986. Scenariusz napisano we współpracy z rodziną, która w dramatycznych okolicznościach straciła dziecko.
Czwartek, 6 grudnia, godz. 20:00
Białe miasto /Frozen City
Finlandia 2006
90 min.
Reżyseria: Aku Louhimies
Scenariusz: Paavo Westerberg, Mikko Kouki
Obsada: Janne Virtanen, Susanna Anteroinen, Aada Hämes, Santtu Nuutinen,
Viivi Hämes
Aku Louhimies jest ulubieńcem Finów. Został okrzyknięty reżyserem roku 2004, jego filmy zdobywają najważniejsze krajowe nagrody. Słynie z reżyserskiego kunsztu, dziwacznego poczucia humoru i pracy z doskonałymi aktorami.
Po sukcesie entuzjastycznie przyjętego przez krytykę i widzów, wielokrotnie nagrodzanego filmu Frozen Land, reżyser Aku Louhimies nakręcił 90-minutową fabułę zatytułowaną Frozen City. Bohaterem tej niewesołej opowieści jest taksówkarz Veli-Matti, znany z cyklu Fragments.
Veli-Matti nie ma prostego życia. Odeszła od niego żona, nie ma prawa kontaktować się z dziećmi. Został sam jak palec. Bez bliskich osób, bez perspektyw na odmianę losu czuje się nędznie. W dodatku jest zamieszany w morderstwo. I nie pamięta, czy rzeczywiście dopuścił się aktu przemocy, czy może ktoś wrabia go w zabójstwo. Był zbyt pijany, by cokolwiek pamiętać. Pił, by o wszystkim zapomnieć.
Reżyser Aku Louhimies nie oszczędza Veli-Mattiego. Pokazuje go jako samotną, wyalienowaną, zagubioną postać, nad którą ciąży jakieś straszliwe fatum. Przedstawia tragedię człowieka pozbawionego nieomal wszystkiego, poruszając najgłębsze, najboleśniejsze aspekty ludzkiego życia. Równocześnie jednak okazuje sympatię swojemu bohaterowi.