UE/ Rosyjscy inspektorzy skontrolują unijne mięso
Celem spotkania grupy roboczej Federacji Rosyjskiej i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą w dniach 13-14 czerwca było przerwanie osiemnastomiesięcznego impasu na linii UE- Rosja.
"Myślę, że wyniki prac grupy roboczej przybliżą zniesienie przez Rosję embarga na import mięsa z Polski, gdyż UE podejmie kompleks działań, które ukrócą oszustwa" – oświadczył rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko.
Moskiewskie spotkanie odbyło się z inicjatywy Rosji. Jak zapowiadał szef rosyjskich służb fitosanitarnych Siergiej Dankwert, celem było wykazanie nieprawidłowości w działaniu niektórych państw unijnych.
Na spotkaniu postanowiono, że rosyjscy inspektorzy weterynaryjni przeprowadzą wkrótce kontrole m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce. Ma to zmniejszyć ryzyko dostaw mięsa z krajów trzecich przez terytorium UE.
Bruksela w najbliższym czasie ma przesłać stronie rosyjskiej wykaz krajów ze wstępnym harmonogramem inspekcji.
Zdecydowano również, że Bruksela przeznaczy 4 mln euro na dopracowanie wspólnych dla UE i Rosji standardów bezpieczeństwa żywności. Unijni eksperci ds. produktów roślinnych i zwierzęcych mają przez 30 miesięcy uczyć rosyjskich partnerów sposobu kontroli produktów.
Sprawa polskiego mięsa nie była poruszona bezpośrednio, ponieważ - jak podkreśla strona rosyjska - "tematem była walka z oszustwami".
***
Rosyjskie embargo na polskie mięso nałożone zostało w listopadzie 2005r. Kontrole unijnych ekspertów w polskich masarniach nie wykazały żadnych uchybień – potwierdziły zgodność z unijnymi przepisami, co jednak nie przekonuje strony rosyjskiej.
Polska od listopada 2006 r. blokuje rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy. Sprawy zniesienia embarga nie udało się załatwić na szczycie Rosji i Unii w maju br., w Samarze.
W kontekście sporu Bruksela-Moskwa, Polska chce również deklaracji politycznej, w której UE zobowiązałaby się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce i innym nowym krajom członkowskim, a także do solidarności z nimi.
Na podstawie: rzeczpospolita.pl, euobserver.com, news.google.com