Czad/ Rebelianci wyparci ze stolicy
Rebelianci ze Zjednoczonego Frontu na rzecz Demokratycznej Zmiany zostali wyparci z Ndżameny przez wojska rządowe.
Według czadyjskiego ministra ds. wewnętrznych, Ahmeta Mahameta Bachira, stolica znajduje się pod całkowitą kontrolą armii i prezydenta Idrysa Déby’ego. Minister Bachir, w wywiadzie udzielonym francuskiej rozgłośni radiowej RFI, stwierdził, że atak na Ndżamenę był wspierany przez sudańskie lotnictwo, co stanowi otwartą deklarację wojny ze strony Sudanu. Armia poinformowała również, że oddziałom rządowym udało się odeprzeć atak rebeliantów w mieście Adre na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Sudanem. W okolicach tego miasta znajdują się liczne obozy dla uchodźców z sąsiedniego, pogrążonego w wojnie Darfuru, w których żyje blisko 420 tys. ludzi.
Jednakże rzecznik sił rebelianckich twierdzi, że oddziały Frontu dokonały taktycznego manewru wycofania się na wschodnie obrzeża stolicy w oczekiwaniu na wsparcie i dostawy amunicji oraz żywności. „Zdecydowaliśmy się na odwrót dobrowolnie aby dać cywilom szansę na opuszczenie miasta” [zanim nastąpi kolejny atak] stwierdził, rzecznik rebeliantów Abderaman Koulamallah.
Kryzys humanitarny
Helene Caux, rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, poinformowała, że tysiące mieszkańców Czadu próbuje przedostać się do sąsiedniego Kamerunu. Według świadków, na ulicach Ndżameny leżą ciała ofiar starć pomiędzy rebeliantami a oddziałami wiernymi prezydentowi Déby’emu.
W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne spotkanie w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, poświęcone sytuacji w Czadzie. Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon wezwał strony konfliktu do natychmiastowego zawieszenia ognia oraz wyraził zaniepokojenie sytuacją kilkuset tysięcy uchodźców z Darfuru, znajdujących się we wschodnich rejonach Czadu.
UE wstrzyma misję?
W środę odbędzie się również specjalne spotkanie ministrów z państw Unii Europejskiej, które wysyłają swoje oddziały do Czadu w ramach misji pokojowej EUFOR. Podejmą oni najprawdopodobniej decyzję w sprawie terminu rozmieszczenia żołnierzy irlandzkich i austryjackich. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wstrzymaniu przygotowań do wylotu pierwszej grupy polskich żołnierzy, którzy mieli rozpocząć służbę w kwietniu.
Na podstawie: BBC, Reuters, UN News Centre, Gazeta Wyborcza.