UE/ Oczekiwanie na reakcję Unii w sprawie Kosowa
Mimo braku jedności wśród państw członkowskich UE w sprawie uznania nowego państwa, członkowie UE uzgodnili, że do czasu dzisiejszego spotkania żadne państwo UE nie będzie się wypowiadało na temat niepodległości Kosowa.
W deklaracji ministrowie mają ogłosić, że Unia przyjmuje do wiadomości ogłoszenie niepodległości, ale z naciskiem, że nie jest to jeszcze pełna niepodległość, ale pod kontrolą międzynarodową. W deklaracji ma znaleźć się też zapis o europejskiej perspektywie Kosowa w Unii. Samo uznanie ma zostać w gestii poszczególnych państw.
Przynajmniej 6 krajów nie uzna w najbliższych dniach Kosowo. Powodem tego są albo wątpliwości dotyczącego legalności samego procesu albo obawa o mniejszości narodowe we własnym państwie. Cypr obawia się precedensu, jakim byłoby uznanie Kosowa w relacjach z Turecką Cypru Północnego. Hiszpania obawia się ewentualnych żądań Basków, Rumunia i Bułgaria, mniejszości węgierskiej, natomiast Grecja mniejszości albańskiej. Słowacja zapowiedziała, że będzie się przyglądała sytuacji w regionie dopiero potem zdecyduje o uznaniu Kosowa.
Wśród państw, które jako pierwsze uznają Kosowo, będzie prawdopodobnie Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Bernard Kouchner, minister spraw zagranicznych Francji, określił wczoraj ogłoszenie niepodległości przez Kosowo jako sukces społeczności międzynarodowej i Europy.
Serbia nie uznała niepodległości Kosowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek wybuchły w tym kraju zamieszki. Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz państw Unii zostały obrzucone kamieniami. Serbia nie ukrywa, że możliwe jest zerwanie stosunków dyplomatycznych z krajami, które uznają Kosowo.
Na podstawie: euobserver.com, reuters.com, balkaninsight.com