Komory/ Unia Afrykańska rozpoczęła rozmieszczanie oddziałów wojskowych
Oddziały Unii Afrykańskiej przybyły na Komory, aby wspomóc federalne władze w odzyskaniu kontroli nad zbuntowaną wyspą Anjouan.
Głównodowodzący armią Komorów, Mohammed Salimou zapowiedział w wywiadzie dla BBC, że kontyngent żołnierzy z Tanzanii, który wylądował w stolicy kraju Moroni, weźmie udział w rządowej ofensywie wojskowej. Salimou podkreślił, że czas negocjacji się skończył, a federalnemu wojsku wystarczy tydzień, aby obalić samozwańczego prezydenta Anjouanu, Mohameda Bacara.
Już w poniedziałek do Maroni przybył 75-osobowy oddział senegalski. Ponadto, w misji mają uczestniczyć żołnierze z Libii i Sudanu. M. Salimou poinformował, że siły Unii Afrykańskiej zostaną przetransportowane na wyspę Moheli, gdzie stacjonują już oddziały Komorów. Dodał również, że władze i armia będą starały się ograniczyć ewentualne ofiary wśród ludności cywilnej zamieszkującej Anjouan, która w zdecydowanej większości popiera militarną interwencję rządu federalnego.
Decyzja o wysłaniu na Komory misji wojskowej została podjęta miesiąc temu na nadzwyczajnym szczycie Unii Afrykańskiej, na prośbę prezydenta Związku Komorów Abdullaha Sambi. Wspólna interwencja władz Komorów i Unii Afrykańskiej jest rezultatem fiaska negocjacji prowadzonych ze zbuntowanym prezydentem Anjouanu, Mohamedem Bacarem. Bacar objął władzę po przeprowadzonych w 2002 r. wyborach, mimo licznych oskarżeń o oszustwa. W 2007 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że jego mandat dobiegł końca, a dalsze sprawowanie władzy jest nielegalne. Jednakże Bacar nie podporządkował się tej decyzji i zorganizaował nie uznawane przez władze centralne kolejne wybory prezydenckie, w których miał rzekomo zdobyć 90 proc. głosów.
Związek Komorów to państwo wyspiarskie leżące w Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim między wschodnim wybrzeżem Afryki (Mozambik) i północnymi krańcami Madagaskaru. W skład Związku Komorów wchodzą trzy wyspy: Wielki Komor (Ngazidja), Anjouan (Nzwani), Moheli (Mwali).
Ta dawna francuska kolonia ogłosiła niepodległość w 1975 r. Kolejne trzydzieści lat historii niezależnego już państwa naznaczone jest polityczną destabilizacją i regularnie powtarzającymi się zamachami stanu, co spowodowało, że Komory należą dziś do najbiedniejszych państw afrykańskich i są praktycznie całkowicie uzależnione od międzynarodowej pomocy. Znaczącą rolę w walkach o władzę odgrywał francuski najemnik, Bob Denard, który przez lata obalał następujących po sobie prezydentów, dopóki jedna z jego operacji nie została powstrzymana przez Francję w 1995 r.
Jednak najpoważniejszy kryzys wewnętrzny, zagrażający istnieniu Związku, nastąpił w roku 1997. Wtedy to wyspy Anjouan i Moheli, oskarżając władze centralne zlokalizowane na wyspie Wielki Komor o zaniedbanie i promowanie tylko własnych interesów, jednostronnie ogłosiły niepodległość. Dzięki negocjacjom prowadzonym pod auspicjami Organizacji Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) konflikt udało się zażegnać, a zbuntowane wyspy i rząd podpisały porozumienie polityczne.
W 2001 r. zorganizowana referendum, w wyniku którego Komory przyjęły nową konstytucję przekazującą większe uprawnienia lokalnym władzom na poszczególnych wyspach. Nowy zdecentralizowany system sprawowania rządów opiera się na istnieniu autonomicznych okręgów administracyjnych na każdej z wysp, na czele których stoją prezydenci, jak również na rotacyjnej prezydencji Związku jako całości. Rząd federalny kontroluje politykę zagraniczną, bezpieczeństwo oraz sprawy finansowe, natomiast pozostałe kwestie leżą w gestii władz lokalnych, które są jednak zobowiązane do ścisłej współpracy z administracją centralną. Nowa struktura rządów ma uchronić mniejsze wyspy przed polityczną dominacją Wielkiego Komoru.
W 2006 r. nastąpiło pierwsze w historii Związku pokojowe przekazanie władzy. Wyspa Anjouan objęła wówczas rotacyjną prezydencją, a na czele państwa stanął Ahmed Abdallah Sambi, lokalny lider i przedsiębiorca, powszechnie określany mianem ‘ajatollah’ ze względu na odbyte w Iranie studia nad islamem.
Na podstawie: news24.com, news.bbc.co.uk, irinnews.org