Stosunki Polska - Rosja
Polska Polityka Zagraniczna: Stosunki Polska – Rosja od kwietnia 2010 do października 2011.
Liczba w nawiasie oznacza wartość punktową dla danego państwa w danym miesiącu. Całość przedstawiona na wykresie.
Komentarz: Fakt, iż Donald Tusk pozostanie na stanowisku premiera pozwala stwierdzić, iż stosunki polsko-rosyjskie nadal będą rozwijać się w pozytywnym kierunku.
Październik: (174)
Donald Tusk zapowiada, że będzie pracował na rzecz dobrych relacji polsko-rosyjskich jeśli ponownie obejmie funkcję premiera. Szef rządu zastrzegł jednak podczas konferencji na Stadionie Narodowym w Warszawie, że nie wszystko w relacjach polsko-rosyjskich idzie tak jak powinno.(+1)
Wrzesień: (173)
-
Komentarz: Stosunki Warszawy i Moskwy, w omawianym okresie czasu bez szczególnie spektakularnych wydarzeń, stabilnie rozwijają się w dobrym kierunku. Co więcej, współpraca obejmuje nowe dziedziny, jak np. współpracę w sferze wojskowości, która to dziedzina de facto pozostawała do tej pory „terra incognito” polsko-rosyjskich relacji.
Sierpień: (173)
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) 2 sierpnia 2011 r. ustosunkował się do wydanego trzy dni wcześniej raportu komisji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera (tzw. Raport Millera) dotyczącym katastrofy prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem. MAK podtrzymał zaprezentowane w oficjalnym raporcie wnioski. Przedstawiciel MAK Aleksiej Morozow stwierdził, że „polska wersja jest w dużej mierze zbieżna z raportem MAK”. (0)
Lipiec: (173)
-
Czerwiec: (173)
Polskie i rosyjskie samoloty wojskowe wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach (8.06). Miały one na celu sprawdzenie procedur na wypadek porwania samolotu pasażerskiego przez terrorystów.(+1)
W dniach 23-25 czerwca 2011 r. w Wrocławiu odbył się I Polsko-Rosyjski Kongres Mediów „Społeczeństwo – Kultura – Media”. Kongres został zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, a patronat nad wydarzeniem objęli prezydenci Polski i Rosji: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Stronę rosyjską reprezentował m.in. Minister Kultury Federacji Rosyjskiej Aleksandr Awdiejew. (+1)
Komentarz: Najgłośniej komentowanym wydarzeniem w stosunkach polsko-rosyjskich w maju była sprawa zamiany tablicy na obelisku obok obozu jeńców rosyjskich z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie to, choć komentowane szeroko w rosyjskich mediach nie wpłynęło na stosunki polsko-rosyjskie.
Maj 2011 (171)
- 16.05. - niezidentyfikowane osoby przymocowały tabliczkę z napisem w języku rosyjskim na pamiątkowym obelisku obok dawnego obozu jenieckiego w Strzałkowie. Miała upamiętniać - zgodnie z jej treścią - 8 tysięcy „radzieckich czerwonoarmistów brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919 - 1921”. Tablica została usunięta przez polskie władze. (0)
- Rosjanie obiecali udostępnić polskim śledczym oryginały zapisów czarnych skrzynek Tu-154, który rozbił się na lotnisku pod Smoleńskiem 10.04.2010 r. (0)
Autor: Anna Walkowiak
Kwiecień (171)
Stosunki polsko-rosyjskie w kwietniu zdominowała pierwsza rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W oficjalnych obchodach wzięli udział najwyżsi przedstawiciele obu państw. Cieniem na rocznicy położyła się sprawa zamiany tablicy w miejscu katastrofy dokonana pod osłona nocy przez rosyjskie władze bez konsultacji z Polską. Zanotowano jednak dalszy postęp we współpracy w zakresie wyjaśniania okoliczności zbrodni katyńskiej.
- 10.04.2011 r. - obchody pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Wzięli w nich udział prezydenci Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. (+1)
- Rosjanie pod osłoną nocy zamienili tablicę umieszczoną na kamieniu w miejscu katastrofy prezydenckiego Tu-154. Tablica została umieszczona przez rodziny ofiar wypadku bez zgody władz rosyjskich. Nowa tablica, umieszczona przez władze jest dwujęzyczna ale nie zawiera słów o ludobójstwie w Katyniu, które budzą sprzeciw strony rosyjskiej. (-1)
- Rosyjska prokuratura przekaże Polsce kolejne tomy śledztwa katyńskiego. Do tej pory Rosja przekazała do Warszawy 137 tomów akt ze 183 zgromadzonych w prowadzonym, w tej sprawie, śledztwie. Do przekazania pozostało jeszcze 36 tomów oznaczonych klauzulą tajności i 10 przeznaczonych do „użytku służbowego”. Aleksander Gurianow po każdym przekazaniu akt katyńskich Polsce podkreśla, że „to dobry krok w dobrą stronę tym bardziej, że zapewne nie ostatni. (+1)
Marzec 2011 (170)
- Minister kultury Federacji Rosyjskiej Aleksandr Awdiejew 9 marca potwierdził informacje o chęci wybudowania pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej przez stronę rosyjską. Wyraził również poparcie dla inicjatywy utworzenia Rosyjsko-Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia. (+1)
- Rosyjski Komitet Śledczy, który odpowiada za przeprowadzenie dochodzenia w sprawie katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem, oskarżył polskie władze o pośrednie wywieranie nacisków. Zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela Komitetu przyczyniły się do tego publikacje m.in. wywiadu z premierem Tuskiem. (-1)
- Prezydent Rosji Dimitri Miedwiediew zaprosił prezydenta Bronisława Komorowskiego do Smoleńska na obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zgodnie z ustaleniami 11 kwietnia prezydenci odwiedzą również cmentarz katyński. (+1)
- Ambasador Polski w Moskwie Wojciech Zajączkowski spotkał się 26 marca z prezesem zarządu Gazpromu Aleksiejem Millerem. Tematem rozmów była wielkość dostaw gazu ziemnego do Polski, a także możliwości współpracy Gazpromu z PGNiG. (+1)
Autor: Anna Walkowiak
Luty 2011 (168)
- Polsko – rosyjska Komisja Mieszana ds. międzynarodowych przewozów drogowych ustaliła 2 lutego zwiększenie kontyngentu pozwoleń na przewozy drogowe między Polską a Rosją. W połączeniu z decyzją Rosji o wycofaniu ograniczeń w uznawaniu międzynarodowych zezwoleń umożliwia to ustanowienie nowych połączeń komunikacyjnych i transportowych (+1)
- Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło rozmowy z rosyjskim Gazpromem na temat możliwej redukcji cen importowanego do Polski gazu. Nie podano planowanej daty zakończenia negocjacji (0)
- Ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie poinformował, że zapadła decyzja o rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Rosja zobowiązała się do podjęcia działań w tej sprawie podczas wizyty p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego w Moskwie w maju 2010 r. (+1)
- W Kaliningradzie 21 lutego odbyło się pierwsze wspólne posiedzenie przedstawicieli polskiego Sejmu, rosyjskiej Dumy i niemieckiego Bundestagu. Parlamentarzyści poruszyli kwestie bezpieczeństwa, energetyczne, polityki historycznej oraz zamrożonych konfliktów w Europie, a także sytuacji na Białorusi.(+1)
Autor: Anna Walkowiak
Styczeń (165):
- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przedstawił 12 stycznia 2011 r. raport końcowy w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Wskazywanie przyczyn katastrofy przede wszystkim w błędach popełnionych przez załogę samolotu oraz nieuwzględnienie w raporcie uwag do jego wstępnej wersji przedstawionych przez stronę polską stały się podstawą uznania dokumentu za niekompletny. Rząd polski podkreślił niemożność przyjęcia raportu w istniejącej formie. Po konsultacjach ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji zapowiedziano kontynuację współpracy w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. (-2)
- Sąd Najwyższy Rosji zachował w mocy orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego, który potwierdził postanowienie Głównej Prokuratury Wojskowej o utajnieniu umorzenia śledztwa katyńskiego z lat 1990 - 2004. Skargę wniósło rosyjskie stowarzyszenie Memoriał. Decyzję uzasadniono potrzebą ochrony danych osobowych pracowników organów bezpieczeństwa oraz ich współpracowników, a także informacji o technikach operacyjnych służb specjalnych. Stowarzyszenie Memoriał zapowiedziało wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Komentując wyrok Sądu Najwyższego służba prasowa prezydenta Miedwiediewa wydała 26 stycznia 2011 r. oświadczenie o kontynuacji procesu odtajniania akt.
(-1)
- Sąd Apelacyjny w Warszawie potwierdził 27 stycznia 2011 r. decyzję Sądu Okręgowego o umorzeniu rozpoczętego na wniosek Rosji postępowania ekstradycyjnego wobec Ahmeda Zakajewa. Sąd pierwszej instancji wskazał na niemożność prowadzenia sprawy pod nieobecność Zakajewa na terenie Polski. Orzeczenie Sądu Apelacyjnego ma charakter ostateczny. Wyrok sądu nie wyklucza możliwości wystapienia przez Rosję z kolejnym wnioskiem o ekstradycję, jeśli Zakajew będzie w przyszłości przebywał na terytorium Polski. (0)
Autor: Anna Walkowiak
Grudzień (168)
- W dniach 6-7 grudnia z oficjalną wizytą w Warszawie przebywał prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. W trakcie wizyty przywódcy Polski i Rosji zapowiedzieli dalszą współpracę w sprawie zbrodni katyńskiej, jednak prezydent Miedwiediew podkreślił również potrzebę dialogu na temat czerwonoarmistów internowanych w Polsce po wojnie 1920 r. Miedwiediew wyraził pewność, że wyniki śledztwa prowadzonego przez stronę rosyjską w sprawie katastrofy smoleńskiej pokryją się z ustaleniami polskimi. Ponadto, wspólnie z prezydentem Komorowskim otworzyli V Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego. Towarzyszący prezydentowi Rosji ministrowie i szefowie koncernów odbyli rozmowy ze swoimi polskimi odpowiednikowi. Po ich zakończeniu zadeklarowano rozłączenie sfer polityki i gospodarki. (+2)
- Polska przekazała stronie rosyjskiej 16 grudnia 2010 r. opinię do projektu raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Polska komisja badająca sprawę przedstawiła szereg uwag wskazujących m.in. na nieuwzględnienie w raporcie warunków panujących na lotnisku w Smoleńsku oraz obowiązujących na nim procedur. Premier Tusk zapowiedział, że przedstawiona przez MAK wersja raportu jest nie do zaakceptowania przez Polskę. W odpowiedzi prezydent Miedwiediew określił reakcję polskiego rządu jako zbyt emocjonalną i wywołaną tragedią narodową. Zgodnie z zapowiedzią polskiego przedstawiciela przy MAK Edmunda Klicha raport końcowy zostanie przedstawiony do końca stycznia 2011 r. (-1)
- Konsternację w Rosji wywołały słowa Jarosława Kaczyńskiego, w których stwierdził, że uniemożliwiono mu potwierdzenie tożsamości zwłok Lecha Kaczyńskiego. W rosyjskich mediach pojawiły się domniemania, jakoby Kaczyński zarzucał rosyjskim władzom podmienienie ciała jego brata przed wylotem trumny do Polski. (0)
- Minister Pracy Joanna Fedak bezterminowo przedłużyła możliwość podejmowania pracy w Polsce przez Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Gruzinów i Mołdawian bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 1 stycznia 2011 r. Zgodnie z nim do podjęcia pracy na wystarczy posiadanie wizy, dowód potwierdzający tożsamość oraz złożenie odpowiedniego oświadczenia w urzędzie pracy. (+1)
Komentarz: stosunki polsko-rosyjskie w dwóch ostatnich miesiącach 2010 roku zachowały swoją tendencję wzrostową. Zasadnicze znaczenie dla utrzymania tego trendu miała pierwsza od 8 lat wizyta w Polsce rosyjskiego prezydenta. Negatywny wpływ na relacje Polski i Rosji miały wydarzenia związane z pracami nad wyjaśnieniem przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Otwartym pozostaje pytanie jak ta ostatnia kwestia wpłynie na relacje Polski i Rosji w dłuższym okresie czasu.
Autor: Anna Walkowiak
Listopad (166)
- w Warszawie 5 listopada rozpoczął się 4. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Projekcje festiwalowych filmów zaplanowano w 25 polskich miastach. Zaprezentowano rosyjskie produkcje filmowe nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach, wyprodukowane w ostatnich dwóch latach. Dla młodszych widzów w ramach „Małego Sputnika” przygotowano seanse popularnych bajek takich, jak „Wilk i zając” czy „Miś Uszatek”. Festiwal zakończy się 12 grudnia w Gdańsku. (+1)
- Rosja odmówiła zawarcia ugody przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka dotyczącej śledztwa katyńskiego. Sprawa trafiła do Strasburga w wyniku skargi złożonej przez rodziny części zamordowanych w Katyniu oficerów, do której jako strona trzecia dołączył polski rząd. Przyczyną skierowania skargi do Trybunału była odmowa przyznania rodzinom ofiar statusu poszkodowanych w śledztwie umorzonym przez rosyjską prokuraturę w 2004 r. (-1)
- Duma, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła 26 listopada rezolucję uznającą odpowiedzialność reżimu stalinowskiego za zbrodnię katyńską. Za jej przyjęciem głosowało 76% deputowanych (342), przeciw 57 z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF). Przyjęta uchwała ma znaczenie symboliczne. Premier Donald Tusk wyraził zadowolenie, podkreślając potrzebę dalszych, konkretnych działań ze strony władz rosyjskich. (+1)
Autor: Anna Walkowiak
Październik (165)
- Dwunastu polskich archeologów i geodetów rozpoczęło 13 października dwutygodniowe badania na miejscu katastrofy prezydenckiego Tupolewa. W ramach prac nie przewidziano wykopalisk. Raport przygotowany przez polskich biegłych trafi w pierwszym rzędzie do rosyjskiej prokuratury. (+1)
- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przekazał stronie polskiej 19 października 2010 r. projekt raportu dotyczącego kwietniowej katastrofy prezydenckieg1o Tu-154M w pobliżu Smoleńska. W dokumencie tym zawarto 72 wnioski dotyczące przyczyn katastrofy. Rosyjscy eksperci potwierdzili przedstawione w maju stanowisko, że bezpośrednią przyczyną był błąd pilotów. Polska ma 60 dni na ustosunkowanie się do projektu. Polskie władze zapowiedziały ujawnienie braków w raporcie. (-1)
- W dniach 27 – 28 października w Warszawie gościł minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Prócz rozmów z szefem polskiego MSZ na temat planowanej na grudzień wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, Ławrow wziął udział w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polski i Rosji. Podczas spotkania Komitetu w warszawskich Łazienkach wręczono dyplomy „za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji". Nagrodzono aktorkę Barbarę Brylską, profesorów Adama Rotfelda oraz Anatolija Torkunowa, a także pisarza Wiktora Jerofiejewa. (+1)
- Wicepremier Polski Waldemar Pawlak oraz jego rosyjski odpowiedni Igor Sieczin podpisali 29 października 2010 r. porozumienie o zwiększeniu o 2 mld metrów sześciennych rocznie dostaw gazu do Polski. Wraz z umową podpisano aneks do traktatu jamalskiego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem oraz Gazpromem Export. Zgodnie z treścią porozumienia, które ma obowiązywać do 2022 r., Polska ma prawo dokonywać dalszej sprzedaży gazu. (+1)
Wrzesień (163)
- Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow gościł 2 września w Warszawie na naradzie polskich ambasadorów dotyczącej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Podczas konferencji prasowej Ławrow wskazywał na pozytywną rolę Polski w UE oraz funkcjonowaniu Rady NATO - Rosja. Wspólnie z ministrem Radosławem Sikorskim podkreślał poprawę w relacjach polsko - rosyjskich. Prasa rosyjska bardzo entuzjastycznie odniosła się do wizyty, wskazując przykłady poprawy stosunków dwustronnych. (+1)
- Polska odmówiła wydania Rosji szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmeda Zakajewa. Zakajew został aresztowany 17 września, na podstawie rosyjskiego międzynarodowego listu gończego, w drodze do prokuratury, gdzie miał złożyć wyjaśnienia. Decyzją sądu został bezzwłocznie zwolniony, po czym udał się na Kongres Narodu Czeczeńskiego. W rosyjskich mediach wyrażano zarzuty wobec postępowania Polski, jednak „Niezawisimaja Gazieta”, wyrażająca poglądy rosyjskiego MSZ, wskazywała, że rosyjskie władze będą dążyły do wyciszenia sprawy. (-1)
- Rosyjska prokuratura przekazała Polsce 20 tomów kopii akt dotyczących śledztwa katyńskiego (22 września). Otrzymane dokumenty prawdopodobnie w większości zawierają wcześniej znane polskiej stronie informacje dotyczące jeńców obozu w Ostaszkowie. Zapowiedziano przekazanie kolejnych akt w najbliższej przyszłości. (+1)
- Polscy archeolodzy i prokurator wojskowy rozpoczęli prace w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu Tu -154. W wyniku kolejnej interwencji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych strona rosyjska ogłosiła 30 września decyzję o budowie zadaszenia nad wrakiem Tu -154 na lotnisku w Siewiersku do 10 października br. Koszt zadaszenia (ok. 100 tys. złotych) pokryją Rosjanie. (+1)
- Treść listu Jarosława Kaczyńskiego do członków Prawa i Sprawiedliwości pt. „Sojusznicy i wartości”, opublikowanego 29 września i przesłanego eurodeputowanym, ambasadorom akredytowanym w Polsce, jak również wpływowym politykom światowym, uznana została za wyraźnie antyrosyjską. Dziennik „Izwiestia” określił wystąpienie Kaczyńskiego jako „wynurzenia w duchu zimnej wojny”. Rosyjska prasa podkreślała różnice w stosunku do Rosji między artykułem a wypowiedziami z okresu kampanii prezydenckiej (-1)
Sierpień (162)
- wizyta Szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Polsce, w czasie wizyty rozmawiano m.in. nt. perspektyw współpracy wojskowej (+1),
- Rosja przekazała Polsce 11 tomów akt śledztwa ws. katastrofy w Smoleńsku (+1)
- Polscy strażacy wzięli udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Rosji. W akcji wzięło udział ok. 150 strażaków i blisko 50 samochodów pożarniczych z Polski (+1)
Lipiec (159)
- Rosja podtrzymuje swój sprzeciw wobec planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce – komentarz wiceministra spraw zagranicznych FR po wizycie sekretarz stanu USA Hillary Clinton w Krakowie (-1)
- wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Kaliningradzie, odbyły się m.in. rozmowy ws. małego ruchu granicznego i żeglugi na Zalewie Wiślanym (+1)
Czerwiec (159)
- rzecznik rządu Paweł Graś oskarżył rosyjskich milicjantów o kradzież kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika; jak się okazało kradzieży dopuścili się żołnierze, a nie milicjanci (0)
- Rosja nie widzi potrzeby wznowienia śledztwa ws. zbrodni katyńskiej (-1)
- Radosław Sikorski wziął udział w spotkaniu państw Trójkąta Weimarskiego i Rosji (+1)
Maj (159)
- Polscy żołnierze wzięli udział w defiladzie w Moskwie z okazji 65. Rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem (+1)
- nawiązanie współpracy parlamentarnej Polski i Rosji (spotkanie w Warszawie polskich posłów i rosyjskich deputowanych z komisji spraw zagranicznych) (+1)
- Rosjanie pomagają Polsce w walce z powodzią (+1)
Kwiecień (156)
- Rosjanie potwierdzili, że Polscy żołnierze wezmą udział w defiladzie 9 maja na moskiewskim pl. Czerwonym (+1)
- Spotkanie premierów Polski i Rosji w Katyniu (+1)
- Emisja filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy w rosyjskiej TV (+1)
- Rosyjska pomoc i gesty solidarności po katastrofie w Smoleńsku (+1)
Autorzy: Anna Walkowiak, Dariusz Materniak.