Tbilisi - święta wielkanocne w Gruzji
Liturgią Cudu Świętego Ognia wierni jednego z pierwszych kościołów chrześcijańskich rozpoczęli w sobotę świętowanie Wielkanocy. Po pięciu tygodniach ścisłego postu gruzińscy prawosławni powitali Zmartwychwstałego Chrystusa.
Najważniejszym punktem uroczystości wielkanocnych jest nabożeństwo paschalne. Wierni w procesji trzykrotnie obchodzą świątynię a następnie kapłan, główny celebrant liturgii otwiera drzwi cerkwi jako symbol Chrystusa otwierającego ludziom drogę do zbawienia.
{mospagebreak}
Katedra Sioni pod wezwaniem Wniebowzięcia Dziewicy Maryi jest jednym z najważniejszych miejsc w stolicy Gruzji. W światyni przechowywany jest jeden z cenniejszych reliktów Kościoła Gruzińskiego - krzyż świętej Nino.
{mospagebreak}
Bazylika Anchiskhati. Najstarszy kościół w Tbilisi datowany na VI wiek. Ogrodzenie wokół świątyni oplatają winogrona.
{mospagebreak}
Zgodnie z tradycją kościół obchodzi się z zachodu na wschód. Procesja symbolizuje niewiasty, które o świecie udały do grobu by namaścić ciało Chrystusa.
{mospagebreak}
Wielkanocna Pascha kończy pięciotygodniowy post. W tradycji kościołów wschodnich jest on bardzo surowy. Część wiernych nie spożywa w tym czasie w ogóle mięsa, ograniczając się głównie do warzyw i owoców.