Raport gazowy, styczeń 2011, Rosja
Gazprom rozpocznie sprzedaż gazu do Indii. Indyjska gospodarka potrzebuje coraz większej ilości gazu dla swojej gospodarki.
Moskwa i Tokio zdecydowały się zacieśnić współpracę. Rosjanie chcą sprzedawać gaz z rejonu Władywostoku do państw azjatyckich.
Wydobycie gazu ziemnego w Rosji osiągnęło w 2010 roku poziom sprzed kryzysu.
Novatek znacząco zwiększył inwestycje, które w tym roku osiągnąć mają około miliarda dolarów.
ROSJAGazprom rozpocznie sprzedaż LNG do Indii
11 stycznia 2011 r.
Córka-spółka rosyjskiego Gazpromu oraz indyjski Gujarat State Petroleum Corporation Ltd. (GSPC) podpisały porozumienie o sprzedaży 0,3 miliona ton gazu LNG w ciągu dwóch lat. Pierwsze dostawy są planowane w drugiej połowie bieżącego roku. Obie strony podkreśliły wagę i znaczenie wzajemnej współpracy, która jest gwarantem długoterminowego zaspokojenia indyjskiego popytu na surowce energetyczne. Indie skonsumowały w 2010 roku 51,9 miliardów metrów sześc. gazu ziemnego, przy czym wzrost w porównaniu z rokiem 2009 wyniósł 25,9 proc.
Wydobycie gazu na poziomie sprzed kryzysu
12 stycznia 2011 r.
Wydobycie gazu ziemnego w Rosji wyniosło 650 miliardów metrów sześc. i wzrosło w 2010 roku w porównaniu do roku poprzedniego o 11,6 proc. Tym samym, ilość wydobytego surowca osiągnęła poziom sprzed kryzysu w roku 2007. Powodem wzrostu wydobycia było zwiększenie zapotrzebowania na rynku wewnętrznym oraz Ukrainie i Białorusi. W związku w tym, Rosja najprawdopodobniej powróci na pierwsze miejsce w światowej eksploatacji tego surowca, które utraciła w 2009 roku na rzecz Stanów Zjednoczonych.
Rosja i Japonia zacieśniają współpracę
17 stycznia 2011 r.
Prezes rosyjskiego monopolisty, Aleksiej Miller oraz przedstawiciel japońskiego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu, Tecuhiro Hosono podpisali porozumienie o rozwoju współpracy. Podpisany dokument przewiduje zagospodarowanie zasobów gazu ziemnego w regionie Władywostoku, oraz jego transportu do krajów Azji Wschodniej. Ponadto, w bieżącym roku zostaną przeprowadzone wstępne badania odnośnie wybudowania przedsiębiorstwa skraplania gazu ziemnego. Podjęto także decyzję o przedłużeniu ma kolejne pięć lat. podpisanego w 2005 roku porozumienia o współpracy w kwestii gazu ziemnego.
Japonia jest czwartym pod względem konsumpcji surowców energetycznych państwem na świecie, nie posiadając własnych zasobów. Zużycie gazu ziemnego wynosi 80 miliardów metrów sześc. rocznie, przy czym jest to w całości LNG. Dla Rosji pragnącej zdywersyfikować rynki zbytu, Japonia jest jednym z najważniejszych klientów.
Novatek zwiększa inwestycje
25 stycznia 2011 r.
Niezależny producent gazu ziemnego w Rosji, przedsiębiorstwo Novatek zwiększyło o jedną trzecią wydatki na inwestycje, które w 2011 roku wyniosą 30,86 miliardów rubli (ponad miliard dolarów). Najwięcej środków pochłania Jurcharowskie złóże, zlokalizowane za kołem polarnym, które Novatek eksploatuje od 2003 roku. Wydobycie gazu w 2009 roku wyniosło 17,9 miliardów metrów sześc. Jednakże, dzięki już zainwestowanym środkom wzrosło całościowe wydobycie gazu ziemnego Novateku w 2010 roku o 15,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosło 37,78 miliardów metrów sześc.
Opracowała: Elżbieta Kustra
Źródła:
oilandgaseurasia.com
upstreamonline.com
gazprom.ru
energyland.info
novatek.ru
bp.com
setimes.com