Afryka/ Wspólne cła zewnętrzne krajów COMESA
- Magdalena Trzcińska
Grupa krajów afrykańskich, należących do organizacji Wspólny Rynek dla Wschodniej i Południowej Afryki (ang. COMESA), podpisała porozumienie dotyczące wspólnych ceł zewnętrznych. Państwa te zamierzają zwiększyć obroty w handlu zagranicznym, a także stworzyć unię celną.
Szczyt członków COMESA odbył się w Kenii. Rozmowy na temat wspólnego cła przebiegały z niewielkimi problemami, ponieważ niektóre kraje (m.in. Angola, Etiopia i Uganda) nie wykazywały chęci przystąpienia do strefy wolnego handlu z obawy na jego niekorzystny wpływ na ich gospodarki. Jednak pozostałe kraje postrzegają to wydarzenie jako przełomowy krok na drodze do utworzenia unii celnej w przyszłości. „Musimy odejść od działań zmierzających do protekcjonizmu i wspierania tylko naszych własnych gospodarek” powiedział prezydent Kenii, Mwai Kibaki.
Obecne ustalenia obejmują wspólne cło na półprodukty (wynosi ono 10%) oraz na produkty gotowe (w tym wypadku 25%). Wszelkie przepisy regulujące przejście poszczególnych krajów z ich indywidualnych taryf na wspólne będą opublikowane w przyszłym roku.
COMESA to organizacja zrzeszająca 19 państw afrykańskich – Burundi, Komory, Demokratyczną Republikę Kongo, Dżibuti, Egipt, Erytreę, Etiopię, Kenię, Libię, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Rwanda, Seszele, Sudan, Suazi, Uganda, Zambia i Zimbabwe. W zeszłym roku wspólne dochody z handlu wszystkich członków organizacji wyniosły 159 miliardów dolarów.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, yahoo.com