Botswana/ Prezydencka zmiana warty
Prezydent Botswany, Festus Mogae, przekaże we wtorek władzę swojemu następcy, Ianowi Khama, po ponad dekadzie rządów określanych jako jedne z najskuteczniejszych na całym kontynencie afrykańskim.
Prezydent Mogae dołączy tym samym do nielicznej grupy afrykańskich przywódców, którzy z własnej woli i w pokojowy sposób wycofali się ze sceny politycznej.
F. Mogae, ekonomista i były szef Banku Centralnego Botswany, swoimi posunięciami przyczynił się do znaczącego wzrostu poziomu życia w kraju. Prezydent rozwinął i zmodernizował wydobycie diamentów, głównego bogactwa naturalnego Botswany. Obecnie Botswana jest największym światowym producentem diamentów, zarówno pod względem wartości jak i ilości. Inne afrykańskie państwa, posiadające równie znaczące złoża diamentów, jak Demokratyczna Republika Konga czy Sierra Leone, nie były w stanie powtórzyć sukcesu Botswany pogrążając się w brutalnych i krwawych konfliktach wewnętrznych.
Ponadto, Mogae dążył do dywersyfikacji źródeł państwowych dochodów, zachęcając inwestorów do większego zaangażowania w eksploatację zasobów węgla oraz otwierając kraj dla turystów, skuszonych bogactwem unikalnej przyrody.
F. Mogae rozpoczął również aktywną kompanię mającą na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa HIV i AIDS. W 2001 r. prezydent ostrzegał przed pandemią, która stanowi największe zagrożenie dla życia milionów mieszkańców Botswany, jak i całego regionu południowej Afryki. W 2008 r. środki przekazane na walkę z AIDS stanowić będą ponad ¼ całkowitego budżetu.
Rysę na tym niezwykle pozytywnym bilansie rządów Mogae stanowią jednak oskarżenia o brak zagwarantowania odpowiedniej ochrony mniejszości etnicznych, podnoszone przez liczne organizacje międzynarodowe. Motsamai Mpho, założyciel niewielkiej partii opozycyjnej ‘Ludowa Partia Botswany’, podkreślił, że Mogae powinien uczynić więcej, aby zwalczać przejawy dyskryminacji mogące zagrozić stabilności państwa.
Na podstawie: mg.co.za, allafrica.com