Davos/ Milenijne Cele Rozwoju zagrożone
- Filip Topolewski
Gordon Brown, Bill Gates, Bono, Ban Ki-Moon i inni liderzy wezwali by uczynić 2008 rok punktem zwrotnym w walce z biedą. Uważają oni, że świat stoi w obliczu zagrożenia dla rozwoju i wzywają do wspólnych wysiłków by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju ustalone w 2000 r.
„Jesteśmy tu by powiedzieć jedną rzecz jasno i wyraźnie: Nie na naszych oczach.” – powiedział sekretarz generalny ONZ Ben Ki-moon.” Mówię do najbardziej bezbronnych wobec zmian klimatycznych i do tych, którzy cierpią największą nędzę. Sprawimy by rok 2008 był rokiem dolnego miliarda.”
„To jest moralne zobowiązanie, a nie umowa prawna.” – podkreślił Bono. „By uczynić konkretny krok naprzód musimy zamienić te moralne zobowiązanie w zobowiązanie prawnie wiążące.”
„Tutaj w Davos mówimy otwarcie i uczciwie, że mamy do czynienia z alarmem dla celów rozwojowych i że musimy zebrać wszystkich do działania by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju do 2015 roku.” – powiedział premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.
Według Billa Gatesa wezwanie do akcji wpisuje się w ideę kreatywnego kapitalizmu. „Możemy osiągnąć więcej i to ważne by być częścią tego przedsięwzięcia.”
W opublikowanym apelu liderzy podkreślają, że w połowie drogi do Milenijnych Celów Rozwojowych ustalonych na szczycie w 2000 roku osiągnięto pewne sukcesy, ale w dalszym ciągu świat stoi wobec ogromnych wyzwań; 72 miliony dzieci nie uczęszcza do szkół, połowa świata rozwijającego się nie ma podstawowej infrastruktury sanitarnej, pół miliona kobiet umiera każdego roku na uleczalne i możliwe do uniknięcia komplikacje po porodowe, 33 miliony ludzi żyje z HIV i każdego roku ponad milion osób umiera z powodu malarii, a 980 milionów ludzi żyje za mniej niż dolara dziennie.
Kolejne spotkania międzynarodowe zidentyfikują czego jeszcze potrzeba by zrealizować cele rozwojowe oraz uzgodnią konkretne plany działania. Na wiosnę w tym celu spotkają się liderzy sektora prywatnego i określą jakie działania podejmą by pomóc osiągnąć cele rozwojowe, w czerwcu to samo uczynią przywódcy Unii Europejskiej, w lipcu w Japonii grupa G8 skoncentruje się na celach rozwojowych i zmianach klimatycznych, a we wrześniu wyzwanie stanie się przedmiotem ustaleń na specjalnej sesji ONZ.
Wśród liderów wzywających do akcji są między innymi Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ, Umaru Musa Yar'Adua, Prezydent Nigerii; Gordon Brown, Premier Wielkiej Brytanii, Królowa Rania Al Abdullah z królestwa Jordanii, William H. Gates III, szef Microsoftu, Bono, lider zespołu U2 i John T. Chambers, szef Cisco.
Na podstawie: weforum.org