DRK/ Ponowny wzrost liczby dzieci-żołnierzy
Przedstawiciele Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) wyrazili w Genewie zaniepokojenie wzrostem liczby dzieci-żołnierzy we wschodnim regionie Demokratycznej Republiki Konga, rekrutowanych przez lokalne ugrupowania rebelianckie.
Te niepokojące dane zostały ujawnione w zaledwie 2 miesiące po podpisaniu porozumienia pokojowego przez kongijskich powstańców.
Według danych UNICEF grupy zbrojne działające w prowincji Kivu na wschodzie DRK zwerbowały w ostatnim czasie od 2 000 do 3 000 dzieci-żołnierzy w wieku od 12 do 18 lat. Julien Hatneis, przedstawicielka agencji, poinformowała, że spośród 300 byłych nieletnich zołnierzy, zwolnionych niedawno ze specjalnego ośrodka opiekuńczego w Bukavu tylko część powróciła do swoich rodzin.
Mimo zawartego w styczniu br. porozumienia między zwalczającymi się rebelianckim ugrupowaniami, nie udało się powstrzymać przemocy w Północnym i Południowym Kivu, gdzie długotrwały i brutalny konflikt zmusił do ucieczki ok. 500 000 osób. Raport UNICEF potwierdzający nową falę rekrutacji dzieci został opublikowany w zaledwie tydzień po tym, jak ONZ zdecydował o zakończeniu misji specjalnego wysłannika ds. praw człowieka w DR Kongo.
UNICEF ocenia, że w różnych konfliktach zbrojnych na całym swiecie uczestniczy od 250 do 300 tys. dzieci-zołnierzy. Jednak według ekspertów dane te są znacznie zaniżone ze względu na brak mozliwości rzetelnej oceny procederu przymusowej rekrutacji nieletnich. Dla liderów powstańczych armii, ugrupowań zbrojnych, jak również zwykłych gangów dzieci stanowią najpewniejsze i najtańsze źródło rezerw. Łatwo poddające się manipulacjom, uzależniane od alkoholu i narkotyków, dzieci-żołnierze charakteryzują się ogromną brutalnością i brakiem moralnych hamulców. Ponadto, ze względu na znikome koszty wyszkolenia i utrzymania, biorą one udział w najniebezpieczniejszych operacjach, a ewentualne straty są szybko uzupełniane nową falą porwań i wcielania dzieci.
W lutym 2007 r. 58 państw uzgodniło i podpisało deklarację Zasad Paryskich, zobowiązując się do przeciwdziałania i zwlaczania rekrutacji dzieci oraz wprowadzenia mechanizmów ułatwiających nieletnim żołnierzom powrót do normalnego zycia. Wśród sygnatariuszy znalazło się 10 spośród 12 krajów, w których według ONZ dzieci-zołnierze wykorzystywane są na masową skalę. Zasady Paryskie podpisane zostały w dziesięć lat po przyjęciu w Cape Town międzynarodowych standardów ustalających dolną granicę wieku żołnierzy na 18 lat.
Na podstawie: mg.co.za, news24.com