DRK/ Szczyt Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Centralnej
Przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Centralnej (CEEAC) przybyli w poniedziałek (10.03) do Demokratycznej Republiki Konga na spotkanie poświęcone sytuacji wewnętrznej w Czadzie.
Szczyt, w którym uczestniczą liderzy Czadu, Burundi, Republiki Środkowoafrykańskiej, Gwinei Równikowej, Angoli, Kamerunu i Gabonu, został zorganizowany z inicjatywy prezydenta DR Kongo, Josepha Kabili, który w tym półroczu sprawuje rotacyjną prezydencję w CEEAC.
Rozmowy są prowadzone za zamkniętymi drzwiami i mają dotyczyć niedawnej ofensywy czadyjskich rebeliantów, którzy na początku lutego próbowali przejąć kontrolę nad Ndżameną i obalić prezydenta Idrysa Déby’ego. Obaj prezydenci, Déby i Kabila, już wcześniej potępili jakiekolwiek próby przejęcia władzy za pomoca siły, a Déby zyskał również silne popracie ze strony państw-członków CEEAC.
Jednakże szczyt CEEACu może zostać przyćmiony przez perspektywę podpisania porozumienia pokojowego miedzy Czadem i Sudanem podczas spotkania przywódców państw wchodzących w skład Organizacji Konferencji Islamskiej, które będzie miało miejsce w środę w Dakarze. Jak zapowiedział prezydent Senegalu, Abdoulaye Wade, władze Czadu i Sudanu są bliskie znalezienia trwałego rozwiązania problemu rebeliantów działających po obu stronach granicy.
Wspólnota Ekonomiczna Państw Afryki Centralnej powstała w 1983 r. w rezultacie połączenia Unii Celnej i Ekonomicznej Afryki Centralnej i Wspólnoty Ekonomicznej Wielkich Jezior. Jej celem było utworzenie rozległego wolngo rynku w centrum Afryki, ze wspólną taryfą celna oraz promowanie współpracę regionalną. Jednakże konflikty zbrojne i destabilizacja państw wchodzących w skład CEEAC uniemozliwiają realizację tych planów.
Na podstawie: mg.co.za, monuc.org