Dżibuti/ Krytyka polityki etiopskiej w Somalii
Interwencja wojsk Etiopii w Somalii wpłynęła na ochłodzenie stosunków między Dżibuti a Etiopią. Prezydent Dżibuti zaoferował fundamentalistom somalijskim azyl polityczny.
W wywiadzie dla telewizji Aljazeera, Ismail Omar Guelleh, prezydent Dżibuti stwierdził, że jego kraj jest gotów udzielić azylu politycznego przywódcom Unii Trybunałów Islamskich (UIC), poszukiwanym w Somalii przez wojska etiopskie. Dodał, że rzecznik UIC, Sharif Hassan Sheik Aden wraz z innymi działaczami zdelegalizowanego rządu somalijskiego przebywał już przez pewien czas w Dżibuti. Guelleh skrytykował jednocześnie interwencję wojsk etiopskich w Somalii. Wyraził swój sceptycyzm wobec działalności wojsk rozjemczych Unii Afrykańskiej w Rogu Afryki. Jego zdaniem, stabilizacja w Somalii zostanie przywrócona tylko w przypadku restytucji poprzedniego ustroju, bazującego na „legitymizacji muzułmańskiej”.
Doktor Merera Dufina, specjalista do spraw stosunków międzynarodowych z uniwersytetu w Addis Abebie, w wywiadzie udzielonym dziennikarzom etiopskiego „The Reporter”, określiła wzajemne relacje Etiopii i Dżibuti jako „miłość i nienawiść”. „Miłość” łącząca oba kraje wynika z zależności gospodarczych, tj. korzystania przez Etiopię z portu Dżibuti w tranzycie towarów między Afryką a krajami Półwyspu Arabskiego. Przyczyn „nienawiści” należy za to poszukiwać w różnej strukturze społecznej obu państw (chrześcijańska Etiopia i sunnickie Dżibuti) oraz odmiennych orientacjach w polityce zagranicznej (Dżibuti jest członkiem Ligi Państw Arabskich; oba kraje łączą ścisłe kontakty z USA).
W początkowej fazie interwencji wojsk etiopskich w Somalii, premier Dżibuti, Dileita Mohamed Dileita, starał się mediować między walczącymi stronami (w podobnej sytuacji w 2001 roku, po napływie 100 tysięcy uchodźców z Somalii do Dżibuti, dzięki staraniom Guelleha, doszło do utworzenia Tymczasowego Rządu Narodowego).
Prezydent Merera, kończąc wywiad dla Aljazeera, najbardziej opiniotwórczego medium w świecie arabskim, stwierdził, że przyszłość relacji etiopsko-dżibutańskich zależy od zmiany polityki Etiopii w Somalii.
Na podstawie: www.allafrica.com, www.aljazeera.net.