Egipt/ Wyroki skazujące dla Braci Muzułmanów
25 członków islamskiej organizacji Bracia Muzułmanie w Egipcie zostało skazanych na kary pozbawienia wolności.
Wyrok został wydany przez sąd wojskowy znajdujący się w pobliżu Kairu. Pozostałych 15 oskarżonych zostało oczyszczonych z zarzutów.
Aresztowani zostali oskarżeni o przynależność do nielegalnej organizacji, łamanie konstytucji oraz paraliżowanie funkcjonowania legalnych władz egipskich. Trzeciemu w kolejności najważniejszemu liderowi Braci Muzułmanów, Kharyatowi al.-Shaterowi oraz innemu oskarżonemu, Hasanowi Malikowi, przedstawiono dodatkowo zarzuty o zarządzanie przedsiębiorstwami w imieniu organizacji. Według nieoficjalnych informacji zostali oni skazani na siedem lat pozbawienia wolności. Siedmiu innych członków Braci Muzułmanów została skazanych na 10 lat więzienia, a 16 innych otrzymało kary od 18 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Prawnik reprezentujący oskarżonych, Abdel Muniem Abdel Maqsoud nie został wpuszczony na salę obrad podczas ogłaszania wyroku. W trakcie rozprawy, w pobliżu sądu doszło do zamieszek i starć między krewnymi skazańców a siłami porządkowymi.
Bracia Muzułmanie to wpływowy islamski ruch reformistyczny założony w 1928 r. przez egipskiego nauczyciela Hasana al.-Banę. Organizacja stawiała sobie zarówno cele moralne, jak i polityczne, usiłowała zreformować społeczeństwo poprzez odwołanie się do rytuałów islamu i przeciwstawiając się kulturowym wpływom Zachodu. Jednakże nasilający się w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu kryzys polityczny i społeczny w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie sprawił, że Bracia Muzułmanie zaczęli się stopniowo radykalizować. W 1948 roku członkowie bractwa zamordowali premiera Nukrasziego Paszę, a w kolejnym roku Hasan al-Banna został zgładzony przez służby bezpieczeństwa.
W odpowiedzi na działania władz i służb specjalnych Bracia Muzułmanie wzniecili rozruchy, które doprowadziły do obalenia egipskiej monarchii w 1952 roku. Jednak już wkrótce popadli w nowy konflikt z nacjonalistycznym rządem Dżamala Nasera. W 1954 roku, po zamachu na życie Nasera, Braci Muzułmanów ponownie zaczęto prześladować, wielu z nich znalazło się w więzieniach, inni musieli opuścić Egipt lub zejść do podziemia. W tym właśnie okresie ideologia organizacji zaczęła się rozprzestrzeniać na inne kraje muzułmańskie, a ruch Braci Muzułmanów zaczął rozwijać się w Jordanii, Syrii, Sudanie, Pakistanie, Indonezji i Malezji. Mimo że organizacja jest formalnie zakazana w Egipcie, to jej istnienie i działalność są w dużym stopniu tolerowane, a część niezależnych posłów w egipskim parlamencie jest w rzeczywistości powiązana z Bractwem.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com