Etiopia wprowadza restrykcje wobec organizacji pozarządowych
Parlament Etiopii przyjął kontrowersyjną ustawę ograniczającą działalność organizacji pomocowych. Na mocy nowego prawa międzynarodowe organizacje pozarządowe nie mogą prowadzić działań w dziedzinie ochrony praw człowieka. Zakaz dotyczy również promowania równości bez względu na płeć czy wyznanie, ochrony praw dziecka i osób niepełnosprawnych, rozwiązywania konfliktów oraz z zakresu polityki karnej. Powołana zostanie także specjalna rządowa instytucja, która zajmie się monitorowaniem organizacji pozarządowych. Te same restrykcje zostały nałożone również na lokalne organizacje, których ponad 10 proc. funduszy pochodzi od zagranicznych darczyńców.
U podstaw nowoprzyjętej ustawy legło przekonanie rządu i parlamentu, że niektóre sprawy powinny pozostać wyłącznie w rękach Etiopczyków. Jednakże ograniczenia uderzą w dużym stopniu w lokalne agencje, które wykonując pożyteczną pracę nie byłyby w stanie obyć się bez międzynarodowego wsparcia finansowego.
Przedstawiciele władz bronią swojego projektu twierdząc, że działalność organizacji, które respektują etiopskie prawo nie jest w żaden sposób zagrożona. Jednak według opozycji ustawa o organizacjach pozarządowych ma na celu stłumienie wszelkich nieprzychylnych rządowi głosów i wzmocnienie jego pozycji. Projekt wzbudził także protesty poza granicami Etiopii. Bardzo krytycznie wypowiadali się o ustawie przedstawiciele amerykańskiej administracji, ale nie przyniosło to żadnego rezultatu, mimo że Etiopia pozostaje jednym z największych beneficjentów pomocy międzynarodowej.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com