Gwinea Równikowa/ "100-procentowe" poparcie dla prezydenta Nguemy i jego partii
Według wstępnych wyników ogłoszonych w poniedziałek rządząca partia prezydenta Teodora Obianga Nguemy zdobyła blisko 100 proc. głosów poparcia w niedzielnych wyborach lokalnych i parlamentarnych.
Częściowe oficjalne rezultaty przeliczania oddanych głosów wskazują, że w niektórych regionach kraju Demokratyczna Partia Gwinei Równikowej (PDGE) uzyskała 100-procentowe poparcie. Jak utrzymują władze, w Mongomo, rodzinnym dystrykcie prezydenta Nguemy, w ponad połowie z 44 punktów wyborczych wszystkie głosy zostały oddane na partię rządzącą. Najlepszy wynik opozycyjnego ugrupowania Zjednoczenie na rzecz Demokracji Społecznej (CPDS) to zaledwie 0,7 proc. głosów oddanych w dystrykcie Luba.
Wstępne wyniki wyborów nie są zaskoczeniem dla obserwatorów i opozycji, którzy od dawna obawiali się fałszerstw i manipulacji. Prezydent Nguema utrzymuje się u sterów władzy od prawie 30 lat, dzięki udanemu zamachowi stanu przeprowadzonemu w 1979 r. Założona przez niego Demokratyczna Partia Gwinei Równikowej zwyciężała w każdych wyborach od wprowadzenia w 1991 r. systemu wielopartyjnego.
Jak twierdzą liderów opozycji w trakcie wyborów odnotowano szereg nieprawidłowości. Sekretarz Generalny CPDS, Placido Mico Abogon, stwierdził, że wybory nie były niczym więcej niż powtórzeniem tego, co PDGE robi od dawna. W wielu punktach wyborczych w tajemniczy sposób zagubiono czyste karty do głosowania, a przedstawiciele i zwolennicy opozycji spotykali się z aktami przemocy. Ponadto, podczas kampanii przedwyborczej miało miejsce wiele przypadków korumpowania wyborców poprzez rozdawanie w imieniu prezydenta pieniędzy i dóbr luksusowych, takich jak telewizory i anteny satelitarne.
Gwinea Równikowa, dawna hiszpańska kolonia, jest obecnie trzecim w regionie Afryki Subsaharyjskiej największym producentem ropy naftowej, a dzięki dochodom z eksportu stopa wzrostu gospodarczego podwoiła się w ciągu ostatnich lat. Jednakże zwiększone dochody państwa nie przekładają się na poziom życia jego obywateli, a większość społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie. Reżim Nguemy jest też znany z wyjątkowej brutalności.
Na podstawie: news24.com, mg.co.za