Gwinea/ Związki odwołały strajk generalny
Przedstawiciele gwinejskich związków zawodowych zgodzili się zawiesić strajk generalny. Nastąpiło to gdy prezydent Lansana Conte zgodził się wycofać nominację Eugena Camary na stanowisko premiera.
Nowy premier ma zostać wybrany z listy kandydatów, sporządzonej przez związki zawodowe oraz opozycję.
Strajki rozpoczęły się ponad sześć tygodni temu, a ich celem było wymuszenie na, rządzącym krajem od 23 lat, prezydencie Conte, aby mianował niezależnego premiera. Oczekiwano, iż głowa państwa sceduje na pierwszego ministra część swoich praw, a w kraju zostaną przeprowadzone szeroko zakrojone reformy.
Od tego czasu, ponad stu cywilów, biorących udział w ulicznych demonstracjach i marszach protestacyjnych, zginęło w starciach z policją i służbami bezpieczeństwa, używającymi ostrej amunicji do rozpędzania tłumów.
Dwa tygodnie temu, nie panujący nad sytuacja w kraju rząd, postanowił wprowadzić stan wyjątkowy i godziny policyjne, które miały zatrzymać ludzi w domach. Jednocześnie, prezydent, próbując wyjść naprzeciw oczekiwaniom związkowców, mianował na premiera Eugena Camare – swego wieloletniego sojusznika i działacza rządzącej partii. Wybór ten wywołał oburzenie tylko wśród związkowców i opozycji, ale i wśród całego społeczeństwa. W miastach wybuchły kolejne zamieszki a związki zawodowe wznowiły strajk generalny.
W wyniku narastającej presji społecznej, w piątek prezydent postanowił odwołać stan wyjątkowy i wznowić negocjacje ze związkowcami i liderami opozycji. Rozmowy doprowadziły do porozumienia, na mocy którego prezydent zgodził się na mianowanie nowego premiera, a związkowcy odwołali strajk.
Poniedziałek poświęcony został na modlitwy za dusze tych, którzy zginęli w trakcie zamieszek. Od wtorku, 27 lutego, ludzie mają powrócić do pracy.
Na podstawie: BBC