John Atta-Mills nowym prezydentem Ghany
John Atta-Mills, kandydat opozycyjnego Narodowego Kongresu Demokratycznego (NDC) został w sobotę ogłoszony oficjalnym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Ghanie. "Nadszedł czas by rozpocząć wspólną pracę na rzecz budowy lepszej Ghany. Zapewniam jej mieszkańców, że będę prezydentem ich wszystkich" oświadczył Atta-Mills w przemówieniu do swych zwolenników.
Według ogłoszonych w sobotę (3.01.) oficjalnych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich, Atta-Mills uzyskał 50,23 procentowe poparcie, wobec 49,77 procent głosów oddanych na jego konkurenta, Nanę Akufo-Addo z rządzącej Nowej Partii Patriotycznej (NPP).
Dzień wcześniej odbyło się przełożone głosowanie w regionie Tain, gdzie nie zdołano przeprowadzić głosowania w dniu wyborów. Jako że rządząca Nowa Partia Patriotyczna (NPP) zbojkotowała to głosowanie, wyniki utwierdziły wcześniejszą minimalną przewagę Atta-Millsa.
Atta-Mills zastąpi rządzącego od 8 lat Johna Kufuora z NPP (z którym notabene dwukrotnie przegrał wyborczą rywalizację). Nowy prezydent to 64-letni profesor prawa i były wiceprezydent Ghany za rządów byłego dyktatora Ghany Jerry'ego Rawlingsa.
II tura wyborów prezydenckich w Ghanie odbyła się w ostatnią niedzielę (28.12.), lecz ogłoszenie wyników wyborów znacznie się przedłużyło, powodując niemały kryzys polityczny. Nieoficjalne rezultaty wskazywały na Attę-Millsa, więc NDC zdecydowało się ogłosić go oficjalnym zwycięzcą. Kwadwo Afari-Gyan, przewodniczący centralnej komisji wyborczej, odroczył jednak ogłoszenie wyników wyborów. Po pierwsze głosowanie w regionie Tain nie doszło do skutku (miało zostać powtórzone 2 stycznia), a po drugie obie partie kwestionowały wyniki z regionów Ashanti i Volta.
Zwolennicy opozycji oskarżyli władze o próbę sfałszowania wyborów. Siedziba centralnej komisji wyborczej została we wtorek oblężona przez tysiące zwolenników NDC, żądających by ich lider został niezwłocznie ogłoszony zwycięzcą wyborów.
Wcześniej, NDC wygrał wybory parlamentarne, odbywające się równocześnie z I turą wyborów prezydenckich. Opozycja zdobyła 114 miejsc w 230-osobowym parlamencie. Rządząca NPP musiała się zadowolić 107 mandatami.
Ghana (niegdyś Złote Wybrzeże) uzyskała niepodległość w 1957 r., jako pierwsze z afrykańskich państw. Od tej pory była jednak nękana gospodarczą stagnacją oraz zamachami stanu i następującymi po nich okresami rządów autorytarnych. Od wyborów w 1992 r. panuje tam jednak względnie stabilna demokracja, a gospodarka od kilku lat notuje wzrost. W 2010 r. rozpocznie się eksploatacja niedawno odkrytych złóż ropy naftowej.
Wybory 2008 stanowiły de facto referendum w sprawie oceny rządów NPP, która sprawuje władzę już od 8 lat. Wyniki gospodarcze przemawiają na korzyść rządu, lecz opozycja oskarża go o ignorowanie potrzeb zwykłych ludzi i bratanie się z wielkim biznesem.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com