Komory/ Mohammed Bacar zbiegł na Mayotte
Pułkownik Mohammed Bacar, samozwańczy prezydent wyspy Anjouan zbiegł na wyspę Mayotte, będącą terytorium zależnym Francji.
Bacar uciekł tuż po inwazji wojsk federalnych i wspierających je oddziałów Unii Afrykańskiej i przejęciu przez nie kontroli nad Anjouan. Bacar zwrócił się do władz francuskich z oficjalną prośbą o przyznanie azylu politycznego. Jednocześnie rząd Związku Komorów, a także specjalny przedstawiciel Unii Afrykańskiej, Francesco Maedeira, zażądali uznania Bacara za przestępcę i jego natychmiastowej ekstradycji.
Francuskie władze poinformowały, że Bacar zostanie przetransportowany na wyspę Réunion, gdzie może zostać oskarżony o nielegalne wtargnięcie na terytorium Francji oraz posiadanie broni.
Brak jednoznacznej deklaracji dotyczącej przekazania Bacara rządowi Komorów spowodowały falę antyfrancuskich demonstracji w stolicy Związku, Moroni. Demonstranci próbowali zaatakować francuską ambasadę, ale zostali wyparci przez policyjne oddziały zmobilizowane do ochrony placówki.
Mayotte jest jedyną wyspą wchodzącą w skład archipelagu Komorów, którego mieszkańcy zdecydowali o pozostaniu pod rządami Francji, podczas gdy pozostałe wyspy ogłosiły w 1975 r. niepodległość. Fakt ten do dziś pozostaje przyczyną kontrowersji i sporów pomiędzy obu państwami.
Według niektórych źródeł ucieczka Mohammed Bacara na Mayotte świadczy o tym, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy korzystał on z cichego poparcia niektórych mieszkańców wyspy. Stąd tez rzecznik rządu Komorów ostrzegł Paryż przed decyzjami, które mogą doprowadzić do kryzysu dyplomatycznego i przypomniał, że międzynarodowe nakazy aresztowania Bacara i innych zbiegłych rebeliantów pozostają w mocy.
Związek Komorów to państwo wyspiarskie leżące w Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim między wschodnim wybrzeżem Afryki (Mozambik) i północnymi krańcami Madagaskaru. W skład Związku Komorów wchodzą trzy wyspy: Wielki Komor (Ngazidja), Anjouan (Nzwani), Moheli (Mwali). Historia tego niezależnego od polowy lat 70 państwa naznaczona jest polityczną destabilizacją i regularnie powtarzającymi się zamachami stanu, co spowodowało, że Komory należą dziś do najbiedniejszych państw afrykańskich i są praktycznie całkowicie uzależnione od międzynarodowej pomocy.
Decyzja o wysłaniu na Komory misji wojskowej została podjęta miesiąc temu na nadzwyczajnym szczycie Unii Afrykańskiej, na prośbę prezydenta Związku Komorów Abdullaha Sambi. Wspólna interwencja władz Komorów i Unii Afrykańskiej jest rezultatem fiaska negocjacji prowadzonych ze zbuntowanym prezydentem Anjouanu, Mohamedem Bacarem. Bacar objął władzę po przeprowadzonych w 2002 r. wyborach, mimo licznych oskarżeń o oszustwa. W 2007 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że jego mandat dobiegł końca, a dalsze sprawowanie władzy jest nielegalne. Jednakże Bacar nie podporządkował się tej decyzji i zorganizaował nie uznawane przez władze centralne kolejne wybory prezydenckie, w których miał rzekomo zdobyć 90 proc. głosów.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com, mg.co.za