Namibia/ Zacieśnienie współpracy z Koreą Północną
Wysoki rangą przedstawiciel Korei Północnej podczas wizyty w Namibii wezwał do intensywniejszej współpracy pomiędzy oba państwami. W ramach swojej podróży do trzech krajów afrykańskich, spotkał się z przedstawicielami jednego z najbiedniejszych państw świata.
W czwartek Kim Yong-Nam, jeden z najważniejszych polityków północnokoreańskich, rozmawiał z Hifikepunye Pohambą, prezydentem Namibii. Podczas rozmowy Pohamba wyraził nadzieję na rozpoczęcie współpracy w kilku dziedzinach. Namibii szczególnie zależy na handlu, rolnictwie, transporcie, edukacji a także na ochronie zdrowia i polityce obronnej.
Tak szerokie spektrum oczekiwań Namibii ucieszyło Kima, który pochwalił ten kraj za zmiany jakie w nim zaszły od jego ostatniej wizyty. "Zauważyłem wiele pozytywnych zmian od czasu, kiedy byłem tutaj jako minister spraw zagranicznych osiemnaście lat temu".
Efektem tamtej wizyty było podpisanie deklaracji o ekonomicznej, naukowej i technicznej współpracy między KRL-D a Namibią w 1993. "Wierzę, że ta rozmowa wpłynie na jeszcze energiczniejszą współpracę między naszymi państwami" powiedział wczoraj Kim Yong-Nam.
Kim wezwał także kraje afrykańskie do "czujnego" stosunku do zjawiska globalizacji. "Globalizacja poszerza różnice między rozwiniętymi, bogatymi krajami a nierozwiniętymi, biednymi. W efekcie, bogate kraje rabują te biedne w zakamuflowany sposób."
Kim Yong-Nam pozostanie w Namibii do niedzieli. Weźmie w tym czasie między innymi udział w obchodach dnia niepodległości.
Namibia niepodległość uzyskała w 1990 roku. Wcześniej, przez prawie pięćdziesiąt lat kraj ten zarządzany był przez Republikę Południowej Afryki. W latach pięćdziesiątych zaczęły powstawać ugrupowania, które za cel stawały sobie uzyskanie niepodległości. Szybko na pierwszy plan wysunęło się SWAPO (South West Africa People's Organisation - Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej). Pod koniec lat sześćdziesiątych SWAPO podjęło zbrojną walkę o niepodległość. Wspierane przez ZSRR i inne kraje komunistyczne SWAPO przetrwało ataki ze strony wojsk południowoafrykańskich. W 1982 podjęto rokowania, które zakończyły się w 1989 wycofaniem RPA z Namibii.
Na podstawie: mg.co.za, republikein.com.na