Specjalna delegacja Unii Afrykańskiej odwiedziła Darfur
Przedstawiciele powołanego przez Unię Afrykańską panelu do spraw Darfuru od zeszłego tygodnia przebywają w Sudanie. Jest wśród nich kilku ważnych polityków, w tym były prezydent RPA, Thabo Mbeki.
Unia Afrykańska zaapelowała także do Międzynarodowego Trybunału Karnego o odroczenie oskarżenia wobec prezydenta Sudanu Omara al-Baszira o rok, argumentując że podtrzymywanie nakazu aresztowania może niekorzystnie wpłynąć na sytuację w Darfurze. Wcześniej poparcie wobec Baszira wyraziły państwa LPA. Prośbę tę poparł Thabo Mbeki, który po udanych negocjacjach w Zimbabwe, od marca przewodniczy panelowi ds. Darfuru i który zapowiedział, że będzie także dążył do rozwiązania kwestii oskarżeń MTK wobec prezydenta Sudanu.
Konflikt w sudańskiej prowincji Darfur wybuchł na początku 2003 r., gdy miejscowe oddziały rebelianckie wznieciły powstanie przeciwko władzom w Chartumie, oskarżanym o marginalizowanie mieszkańców prowincji przy podziale władzy, faworyzowanie plemion arabskich oraz próby zmiany struktury demograficznej w regionie. W odpowiedzi rząd aktywnie wspierał tworzenie arabskich bojówek plemiennych, tzw. dżandżawidów, które za cichym przyzwoleniem władz rozpoczęły kampanię czystek etnicznych skierowaną przeciwko wspólnotom podejrzewanym o sprzyjanie rebeliantom. Ocenia się, że w wyniku dotychczasowych walk zginęło 300 tys. ludzi, a blisko dwa i pół miliona zostało wypędzonych ze swych domów. Jest to najgorszy w chwili obecnej kryzys humanitarny na świecie.
Na podstawie: allafrica.com, afrol.com