Nigeria/ Podejrzenia o korupcję w sektorze naftowym
Szef instytucji odpowiedzialnej za uregulowania w sektorze wydobycia ropy naftowej został zawieszony z powodu śledztwa dotyczącego koncesji przyznanych pod koniec rządów byłego nigeryjskiego prezydenta Oluseguna Obasanjo.
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy działania Tony’ego Chukwueke budzą kontrowersje. W 2006 r. został on zawieszony po tym jak nieznana bliżej kompania wydobywcza otrzymała licencję, mimo że nie uczestniczyła w procedurze przetargowej. Jednakże wkrótce został on przywrócony na swoje stanowisko bez podania do publicznej wiadomości żadnych wyjaśnień.
Prezydent Obasanjo oskarżany jest o przyznanie w maju 2007 r., tuż przed końcem kadencji, lukratywnych pozwoleń na wydobycie ropy swoim politycznym sprzymierzeńcom i sponsorom.
Obecny prezydent kraju, Umaru Yar’Adua, który wygrał wybory pod hasłem walki z korupcją i nadużyciami władzy, stara się udowodnić opinii publicznej, że jego obietnice i deklaracje nie były bezpodstawne. Z tego też powodu nowe śledztwo postrzegane jest jako element kampanii mającej uzdrowić sytuację polityczną i ekonomiczną w Nigerii.
Na terenie Nigerii i jej prowincji Delta Nigru znajduje się ósmy największy na świecie przemysł rafineryjny, eksportujący blisko 2 miliony baryłek ropy naftowej dziennie. Mimo tego większość ze 130 mln. mieszkańców kraju żyje w nędzy.
Na podstawie: news24.com, news.bbc.co.uk