Nigeria/ Zapaść systemu sprawiedliwości i więziennictwa
Według najnowszego raportu Amnesty International system więziennictwa w Nigerii stanowi „narodowy skandal” i nie spełnia podstawowych standardów państwa prawa.
Opublikowany we wtorek raport wskazuje, że tysiące osadzonych przebywa w więzieniu bez wyroku sądu lub latami oczekuje na proces. Zaledwie 35 proc. więźniów zostało skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Co więcej, praktycznie nie obowiązuje zasada domniemania niewinności, a podstawą wyroków bywają materiały o niewielkiej wartości dowodowej. Przedstawiciele Amnesty odkryli również, że więźniami zostają często członkowie rodzin osób, które faktycznie dopuściły się przestępstwa, ale którym udało się zbiec. Odnotowano także przypadki chorych psychicznie umieszczanych w więzieniach przez rodziny, które nie chcą dłużej sprawować nad nimi opieki.
Większość oskarżonych nie ma także możliwości skorzystania z właściwej obrony swoich interesów na wszystkich etapach postępowania karnego. W Nigerii na 140 milionów mieszkańców przypada zaledwie 91 obrońców z urzędu.
Ponadto, Amnesty International wskazuje na dramatyczne warunki panujące w nigeryjskich więzieniach, takie jak chroniczne przeludnienie, niedożywienie czy narażenie na akty przemocy ze strony strażników lub współwięźniów. 80 proc. nigeryjskich więzień zostało zbudowanych przed rokiem 1950, a więc ponad dekadę przed odzyskaniem przez Nigerię niepodległości. Raport podkreśla również specyficzną sytuację więźniów skazanych na karę śmierci. Na 700 skazańców 200 oczekuje na wykonanie wyroku od 10 lat, a w niektórych przypadkach nawet od 25.
Po wielu latach autorytarnych wojskowych rządów, od końca lat 90 Nigeria stara się wprowadzać demokratyczne reformy. Rząd wielokrotnie obiecywał głębokie zmiany w systemie sprawiedliwości i więziennictwie, aby zagwarantować respektowanie podstawowych norm i praw oraz usprawnić funkcjonowanie sądownictwa. Jednakże mimo powołania wielu specjalnych komisji i zespołów, które miały opracować niezbędne projekty reform, do tej pory nie wiele się zmieniło, a nigeryjskie władze są stale poddawane krytyce ze strony obrońców praw człowieka.
Na podstawie: news24.com, mg.co.za, amnesty.org