Rozwój Afryki ma dobre perspektywy
Afryka nie potrzebuje żadnych koncesji od uprzemysłowionych potęg Zachodu, który zresztą chyli się ku upadkowi. Czarny Kontynent wymaga inwestycji i czeka na okazję, by udowodnić swoje kompetencje - ocenił w środę (20.3) były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva.
Podróżujący w ostatnich dniach po krajach Afryki przywódca Brazylii w latach 2003-11 gościł na licznych konferencjach dotyczących zwalczania ubóstwa oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Podczas wizyty w stolicy Nigerii Lagos zwrócił uwagę, że na progu drugiej dekady XXI wieku Czarny Ląd staje na historycznym rozdrożu.
"Jak nigdy przedtem, Afryka ma możliwość skonsolidowania rodzącej się demokracji i będzie w stanie wznieść się na wyżyny swojego rozwoju gospodarczego i społecznego" - tłumaczył Lula da Silva, dodając iż tak ogromne kraje jak Nigeria, licząca ponad 160 mln mieszkańców są dzisiaj w stanie podjąć znaczące reformy służące rozwojowi gospodarki opartej na wiedzy, unowocześnieniu rolnictwa oraz produkcji eksportowej.
Były prezydent Brazylii stwierdził równocześnie, że transformacja społeczna, którą przeszedł jego kraj w mijającej dekadzie, pozwalająca awansować do grupy najbardziej rozwijających się światowych potęg może być wzorem dla całego regionu Południa w kwestii osiągnięcia wyższego poziomu życia i wzmocnienia struktur państwowych. Według Luli da Silvy, najważniejszymi kierunkami reform w biednych regionach świata powinny być walka z nierównością i wykluczeniem społecznym oraz dynamiczne działania na rzecz edukacji społeczeństwa. Istotne jest również sprawiedliwe i zrównoważone wykorzystywanie afrykańskich bogactw naturalnych tak, aby służyły dobrobytowi tamtejszych społeczeństw.
Charyzmatyczny i cieszący się szacunkiem w całym Trzecim Świecie brazylijski polityk podkreślał także, że największy latynoamerykański kraj, który w dużej mierze zamieszkują potomkowie afrykańskich niewolników jest wdzięczy Afryce za wielki wkład w swój rozwój.
W ubiegłym miesiącu, afrykańskie tournee odbyła także obecna prezydent Brazylii, Dilma Rousseff podkreślająca, że współpraca z Czarnym Lądem stanowi bardzo ważny element globalnej strategii Brazylii.
Na podstawie: prensa-latina.cu, estadao.com.br