RPA/ Raport o stanie wydobycia złota
Wydobycie złota osiągnęło poziom najniższy od 85 lat. Próby przeciwdziałania kryzysowi w górnictwie podejmowane przez władze nie przynoszą efektu.
W RPA od 36 lat maleje wydobycie złota. Raport ogłoszony przez Departament Górnictwa (Chamber of Mines) apeluje do władz o zmianę polityki gospodarczej, reorganizację przemysłu wydobywczego, unowocześnienie infrastruktury oraz zwiększenie pomocy socjalnej dla pracowników tego sektora (przy jednoczesnej redukcji zatrudnienia). Tylko wtedy, zdaniem autorów Raportu, recesja zostanie zahamowana.
Wydobycie złota w RPA stanowi 11,8 proc. wydobycia światowego oraz zapewnia 7,8 proc. całkowitego eksportu surowców z RPA. W przemyśle tym zatrudnionych jest około 160 tysięcy osób.
W przeciągu ostatniego roku wydobycie złota zmalało o 7,5 proc. W 2006 roku wydobyto 275119,4 kg – ilość ta porównywalna jest do wyników z 1922 roku, kiedy wydobyto 218031 kg. Zdaniem analityków, ceny złota na rynkach światowych nadal będą rosnąć (w przeciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 30 proc.). Zapewnia to przetrwanie niedoinwestowanym przez państwo kopalniom.
Polityka gospodarcza prowadzona przez prezydenta Thabo Mbeki`ego zmierza do prywatyzacji większych przedsiębiorstw, co spotyka się z gwałtownym sprzeciwem związków zawodowych, grożących falą strajków.
RPA to jedyne rozwinięte gospodarczo państwo Afryki. Przemysł tego kraju opiera się na wydobyciu i eksploatacji złóż naturalnych: złota (40 proc. światowych zasobów), diamentów (połowa światowych zasobów), węgla kamiennego (80 proc. zasobów Afryki), metali kolorowych (chrom, mangan, srebro), a także pierwiastków radioaktywnych (uran, tor).
Na podstawie: Allafrica, Wikipedia