Rwanda oskarżana o plan sterylizacji niepełnosprawnych
Organizacja Human Rights Watch donosi, że parlament Rwandy pracuje nad ustawą o przymusowej sterylizacji osób upośledzonych umysłowo i obowiązkowych testach na obecność wirusa HIV. Przedstawiciele parlamentu stanowczo zaprzeczają. W środę (1.07) HRW wezwało Rwandę do zmiany projektu ustawy dotyczącej zdrowia reprodukcyjnego. Domaga się usunięcia zapisów dotyczących testów na obecność wirusa HIV. Zgodnie z projektem, każdy obywatel przed zawarciem małżeństwa musiałby poddać się testom i przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Ponadto, na żądanie małżonka, testy przeprowadzano by również w trakcie trwania małżeństwa. Projekt zakłada też prawo lekarza do poddania testom dzieci i osób upośledzonych bez ich zgody, jeśli uważałby badanie za "potrzebne". Mógłby również przekazać wyniki badań ich rodzicom czy opiekunom.
Projekt ustawy miał również zobowiązywać rząd do „wstrzymywania płodności osób upośledzonych umysłowo”. Na mocy Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego tego typu działanie jest uznawane za zbrodnię przeciwko ludzkości.
Według danych Banku Światowego, w ostatnich latach dzięki rządowej kampanii Rwanda znacząco zmniejszyła skalę rozprzestrzeniania się wirusa HIV. Jak powiedział Joe Amon, dyrektor Programu HIV/AIDS prowadzonego przez HRW, „Rwanda zrobiła ogromny postęp w walce z piętnowaniem chorych i rozprzestrzenianiem się AIDS oraz zobowiązała się do zwiększenia praw osób upośledzonych. Jednak przymusowa sterylizacja i obowiązkowe testy na obecność wirusa HIV nie służą powyższym celom.”
Projekt ustawy łamiącej prawa człowieka potępiły WHO, UNHCR oraz Sojusz Agend Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS. Tym bardziej, że poufność wyników testów i zgoda osoby badanej na ich przeprowadzenie odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu AIDS.
Tymczasem Damascene Ntawukuriryayo, przedstawiciel parlamentu, zaprzecza, by projekt ustawy zawierał krytykowane przez HRW zapisy. Podkreślił, że badania przed zawarciem małżeństwa mają być dobrowolne oraz że nigdy nie widział projektu ustawy, która nakazywałaby sterylizację. Zaznaczył, że organizacje lobbystyczne powinny sprawdzać wiadomości u źródeł zanim wydadzą komunikat prasowy.
Na podstawie: allafrica.com, news24.com, news.bbc.co.uk