Sierra Leone/ Specjalny Trybunał podtrzymuje pierwsze wyroki skazujące
Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone odrzucił w piątek apelację złożoną przez trzech byłych liderów zbrojnych milicji skazanych za zbrodnie wojenne popełnione w trakcie trwającego ponad 10 lat brutalnego konfliktu.
Przewodniczący składu orzekającego, George Gelga King ogłosił, że sędziowie nie znaleźli żadnego powodu, aby uchylić pierwszy od momentu powołania Trybunału wyrok skazujący wydany w lipcu ubiegłego roku. Trybunał utrzymał wyrok 50 lat pozbawienia wolności dla Alexa Tamby Brimy i Santigie Borbory Kanu oraz 45 lat więzienia dla Brimy Bazzy Kamary.
Wszyscy trzej skazani, byli dowódcy Rewolucyjnej Rady Sił Zbrojnych (AFRC) - organizacji, która obaliła w 1997 r. prezydenta Ahmada Tejana Kabbaha, byli oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości, w tym zabójstwa, gwałty, zmuszanie do pracy, a także wcielanie do oddziałów zbrojnych dzieci poniżej 15 roku życia. Sędzia King podkreślił, że dopuścili się oni najokrutniejszych i najbardziej odrażających czynów w historii ludzkości.
Niezwykle brutalny i krwawy konflikt w Sierra Leone, trwający od 1991 do 2002 r., pochłonął od 60 tys. do 250 tys. ofiar, a ponad 2 miliony osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wojna zakończyła się dopiero po interwencji międzynarodowych sił pokojowych. Ostatni żołnierze z misji pokojowej ONZ (UNAMSIL) opuścili Sierra Leone w grudniu 2005 roku. W kraju pozostali jednak pracownicy cywilni, którzy wspierają proces odbudowy, rozwoju i pojednania.
Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone został utworzony na mocy porozumienia zawartego między ONZ a rządem tego kraju w styczniu 2002 r. Jego głównym zadaniem ma być osądzenia sprawców najpoważniejszych i masowych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego oraz prawa krajowego. W przeciwieństwie do Międzynarodowych Trybunałów Karnych dla Byłej Jugosławii i Ruandy, powołanych decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ i stanowiących jej organy pomocnicze, Trybunał ds. Sierra Leone jest przykładem tzw. sądownictwa hybrydowego lub mieszanego, łączącego elementy prawa międzynarodowego i krajowego. Ponadto, w składzie orzekającym Trybunału zasiadają zarówno sędziowie międzynarodowi wskazani przez ONZ, jak i sędziowie lokalni.
Na podstawie: news24.com, mg.co.za, news.bbc.co.uk