Wznowiono proces Charlesa Taylora
Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone wznowił w poniedziałek (12.07) proces Charlesa Taylora, byłego prezydenta Liberii oskarżanego szereg zbrodni, których miał się dopuścić w czasie wieloletnich kofliktów w Liberii i sąsiednim Sierra Leone.
Taylor oskarżony jest o 11 zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, w tym zlecanie morderstw, gwałtów, grabieży, wcielania do armii dzieci – żołnierzy i brutalnego traktowania cywilów (m.in. obcinania maczetami kończyn), a także o zbrojenie, szkolenie i kontrolowanie Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (RUF) w Sierra Leone. Były prezydent zeznał we wtorek, że nigdy nie chciał rozciągnięcia konfliktu na terytorium Sierra Leone, nie współpracował z liderem RUF, Fodayem Sankohem, i nie zlecał obcinania kończyn. „Coś takiego nigdy nie miało miejsca w Liberii, nigdy nie zaakceptowalibyśmy tego w Liberii i nigdy nie namawialibyśmy do takich działań w Sierra Leone”.
Prokuratorzy wezwali na świadków i przesłuchali 91 osób, które opisywały straszliwe zbrodnie, jakich dokonano na ludności. Courtenay Griffiths, prawnik Taylora, powiedział, że nie zaprzecza, iż zbrodnie miały miejsce, ale Taylor nie miał z nimi żadnego powiązania. Miał on być „mediatorem pokoju” w Sierra Leone.
Były prezydent zeznaje jako jeden z 249 świadków, których chce przesłuchać obrona. Jego zeznania potrwają kilka tygodni. Proces Taylora przed Specjalnym Trybunałem ds. Sierra Leone odbywa się w Hadze, nie zaś w stolicy Sierra Leone, Freetown, aby nie doszło do ponownej destabilizacji regionu. Proces powinien zakończyć się w przyszłym roku.
Wojna domowa w Liberii wybuchła w 1989 roku, gdy Charles Taylor stanął na czele rebelii przeciwko ówczesnemu prezydentowi Samuelowi Doe. Wojna domowa, w którą wmieszały się sąsiednie państwa i która później rozszerzyła się na sąsiednie Sierra Leone, rychło przekształciła się w kompletną anarchię i łupieżczą wojnę o kontrolę nad złożami surowców (zwłaszcza diamentów), podczas której liczni „Panowie wojny” na czele swych band pustoszyli region grabiąc, mordując i gwałcąc bezbronnych cywilów.
W trakcie czternastu lat wojny śmierć poniosło ok. 200 tys. ludzi. Wojna zakończyła się dopiero w 2003 r. gdy wobec gwałtownej eskalacji konfliktu społeczność międzynarodowa wymusiła zawarcie pokoju i ustąpienie Charlesa Taylora ze stanowiska prezydenta.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com. Zdjęcia: Pan-African News Wire
Czytaj także: Wieloletnie wyroki dla zbrodniarzy z Sierra Leone