Zambia/ Bojkot polityczny Titanica-Zimbabwe
Zambia jest pierwszym z państw afrykańskich wyraźnie odcinających się od polityki prezydenta Zimbabwe, Roberta Mugabe. Prezydent Zambii porównał Zimbabwe do „tonącego Titanica”.
Prezydent Levy Mwanawasa oraz jego poprzednik Kenneth Kaunda wezwali innych liderów państw afrykańskich do zbojkotowania polityki prowadzonej przez prezydenta Zimbabwe, Roberta Mugabe. Ich deklaracja wygłoszona została podczas obchodzonego w Zambii Dnia Praw Człowieka.
Głównym adresatem stanowiska polityków zambiańskich są władze RPA – najbardziej wpływowe państwo regionu. Deklarację Mwanawasy oraz Kaundy poparła Sekretarz Stanu USA, Condoleezza Rice, próbując jednocześnie przekonać do otwartego potępienia Mugabe minister spraw zagranicznych RPA, Nkosazanę Dlamini-Zumę. Na przywódców RPA stara się także wywrzeć wpływ lokalna opozycja, głośno komentująca wypowiedź Mwanawasy – Południowoafrykańska Partia Komunistyczna, Ruch na Rzecz Zwiększenia Wolności, Niezależni Demokraci oraz Kongres Handlu Południowoafrykańskiego.
Mimo nacisków rząd RPA nie zmienia stanowiska wobec Zimbabwe, ograniczając się do udziału w spotkaniach Unii Afrykańskiej (AU), czy Wspólnoty na Rzecz Rozwoju Południowej Afryki (SADC). Najbliższe spotkanie liderów politycznych Afryki Południowej odbędzie się w najbliższą środę w Tanzanii – udział w nim zapowiedzieli prezydent Mwanawasa, a także prezydent RPA, Thabo Mbeki.
Pozycja Mugabe staje się coraz słabsza. Po krwawym stłumieniu manifestacji zorganizowanej przez Ruch na Rzecz Demokratyzacji (MDC) w Harare doszło w tym tygodniu do kolejnych zamieszek. Symptomatyczna wydaje się także podjęta dziś decyzja Sądu Najwyższego Zimbabwe, nakazująca zwolnić zatrzymanych na lotnisku Sekai Hollanda i Grace Kwinjeh, działaczy MDC. Sąd nakazał zwrócić im paszporty i umożliwić swobodne poruszanie się po kraju. Mugabe powoli traci zarówno poparcie zewnętrzne (deklaracja prezydentów Zambii, coraz bardziej stanowcza polityka SADC i AU), jak i wewnętrzne (udzielone przez sędziów poparcie partii opozycyjnej).
Polityka zagraniczna prezydenta Mwanawasy do pewnego stopnia stanowi przedłużenie polityki wewnętrznej – od objęcia władzy w 2001 roku dąży on konsekwentnie do naprawy sytuacji społeczno-politycznej w Zambii (np.: kampania antykorupcyjna wymierzona przeciw byłemu prezydentowi, Frederickowi Chilubie).
Na podstawie: www.allafrica.pl, news.bbc.co.uk, www.zambia.co.zm.