Kongres USA rozpatrzy sankcje przeciwko ukraińskim urzędnikom
„Komisja ds. stosunków międzynarodowych będzie rozpatrywać tę kwestię. Trudno dzisiaj przewidzieć, jaki będzie tego rezultat, ale jesteśmy naprawdę niezwykle zaniepokojeni sytuacją naruszania podstawowych praw człowieka i stanem demokracji na Ukrainie” – poinformował McCain. Dodał on też, że „uwięzienie politycznych liderów miało poważny wpływ na opinię publiczną tutaj, w Kongresie. Nie wierzymy, że Tymoszenko była skazana w sprawiedliwym procesie sądowym. Jest to też wniosek obserwatorów międzynarodowych nie tylko ze Stanów Zjednoczonych”.
Senator ogłosił również, że amerykański rząd i Kongres są bardzo przejęci nie tylko sytuacją związaną z Tymoszenko, ale i „powolną erozją praw człowieka” oraz zwiększoną ingerencją Rosji w sprawy Ukrainy.
„Stany Zjednoczone rozumieją znaczenie Ukrainy. To potężne państwo o strategicznym położeniu i rozumiemy znaczenie Ukrainy dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Wiem również, że nowy sekretarz stanu, John Kerry, jest również niezwykle zaniepokojony oraz dobrze zna i rozumie Ukrainę” – mówił republikański senator.
„To, co chcielibyśmy zobaczyć, to demokratyzację, wolność. Chcemy mieć dobre wzajemne relacje z Ukrainą. Chcielibyśmy, żeby prezydent Ukrainy odwiedził Waszyngton, ale jest to raczej trudne, aby witać go tutaj tak długo, jak na Ukrainie mają miejsce naruszenia praw człowieka” – powiedział McCain.
Mówi się też o tym, że Marcy Kaptur z Izby Reprezentantów przygotowała już szkic rezolucji, dotyczący Ukrainy, która ma być przedstawiona do przyjęcia na posiedzeniu izby niższej amerykańskiego Kongresu. Ma być w niej zawarte wezwanie do uwolnienia „niesłusznie skazanych”: byłej premier Julii Tymoszenko i byłego ministra spraw wewnętrznych, Jurija Łucenki.
Na podstawie: censor.net, gazeta.ua, kyivpost.com
Foto: i.obozrevatel.ua