Obama podpisał ustawę o reformie służby zdrowia
- IAR
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał przełomową ustawę o reformie systemu ochrony zdrowia w tym kraju. Dzięki niej ponad 30 milionów Amerykanów, którzy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego zostanie objętych ochroną. Ustawa została wczoraj przyjęta przez Kongres.
Prezydent USA podpisał historyczną ustawę podczas specjalnej ceremonii w Białym Domu. Zgodnie z tradycją każdą literę swoich imion i nazwiska postawił innym długopisem. Użył ich więc aż osiemnastu.
Obama podkreślał wagę chwili. "Dziś, po stu latach prób, ponad roku debat i wszystkich głosowaniach, reforma ubezpieczeń zdrowotnych staje się prawem"- mówił.
Jednak według sondaży większość Amerykanów obawia się powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Barack Obama wymienił więc długą listę korzyści jakie przyniesie im reforma, w tym ograniczenie samowoli firm ubezpieczeniowych,objecie ochroną dodatkowych 30 milionów osób, pomoc finansową dla osób,których nie stać na opłacanie składek.
Obama podziękował kongresmanom za poparcie ustawy. "Nie tylko obecne pokolenie Amerykanów wam podziękuje ale również następne"- podkreślał. Ceremonia w Białym Domu to początek wielkiej promocji reformy ubezpieczeń zdrowotnych w USA. Jeszcze w tym tygodniu Barack Obama ruszy w kraj by przekonywać Amerykanów do nowego systemu ochrony zdrowia.
Reforma była jednym z głównych punktów programu politycznego prezydenta. Prace nad nową ustawą o ubezpieczeniach zdrowotnych trwały 13 miesięcy. Ustawie sprzeciwiali się Republikanie i duża część opinii publicznej. Właśnie dlatego Demokratom w Kongresie trudno było zgromadzić wymaganą większość. Ostatecznie udało im się to i przyjęli ustawę stosunkiem głosów 219 do 212.
Republikanie potępili Demokratów za uchwalenie reformy. Twierdzą, że jest ona zbyt kosztowna i oznacza nadmierną ingerencję państwa w życie obywateli.