USA/ Program bezwizowy nie dla Polaków
- Katarzyna Kawoń
Podpisana wczoraj przez prezydenta Busha ustawa o nowych środkach bezpieczeństwa, zawiera również program zniesienia wiz dla obywateli krajów takich jak Czechy i Estonia. Niestety, z nowego prawa nie będą mogli korzystać Polacy.
Według ustawy, z bezwizowego wjazdu do USA będą mogły skorzystać kraje, w których konsulaty amerykańskie odmawiają wiz nie więcej niż 10% ubiegających się o nie osób. W limicie tym mieszczą się m.in. Czechy i Estonia, jednak zdecydowanie przekracza go nasz kraj. W Polsce odsetek odmów przyznania wiz wynosi aż 26 %.
Biorąc pod uwagę fakt, iż podpisana wczoraj ustawa stanowi i tak znaczne złagodzenie obowiązującego wcześniej prawa (z ruchu bezwizowego korzystały dotychczas tylko kraje w których limit odmów nie przekraczał 3 %) trudno przypuszczać, aby Polacy mieli się wkrótce doczekać korzystnej dla siebie zmiany w tej kwestii.
Administracja prezydenta Busha zapewnia o wdzięczności USA dla Polski za bezwzględne poparcie amerykańskiej polityki i wspieranie wojsk amerykańskich w Iraku i Afganistanie oraz o wynikającej stąd konieczności zniesienia wiz dla Polaków. Argumenty prezydenta jak dotąd okazywały się mało przekonujące dla zdominowanego przez Demokratów Kongresu.
Ustawa pozostawia jednak krajom takim jak Polska pewną szansę. Chodzi o ustalenie limitu nielegalnych przedłużeń pobytu w USA. Kraje nie przekraczające tego limitu mogłyby się ubiegać o włączenie do programu bezwizowego. Jednakże rozwiązanie to może okazać się dość czasochłonne. Do jego wprowadzenia konieczne jest wcześniejsze ustanowienie systemu kontroli pozwalającego ustalić, jaki procent przybyszy z danego kraju zostaje w USA zbyt długo. System ma działać na lotniskach i sprawdzać każdego cudzoziemca wylatującego z USA.
Tymczasem zadowoleni z wprowadzonych właśnie rozwiązań Czesi już zapowiedzieli, że nie będą dalej popierać Polski w jej walce o zniesienie wiz. „Strona czeska poinformowała swych partnerów, że choć się z nimi solidaryzuje i będzie to czynić w przyszłości, nie będzie wyrażać żalu na najwyższym szczeblu, gdyż takie kroki nie wydawałyby się zbyt wiarygodne" - napisała czeska ambasada w Waszyngtonie w poczcie przesłanej do Pragi.
Na podstawie: nytimes.com, tvn24.pl