Brazylia: Rząd zapowiada walkę z wylesieniami Amazonii
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva zapowiedział, że jego rząd zajmie się problemem wylesiania Amazonii. Zobowiązał się ograniczyć dotychczasowe tempo deforestacji o 80% przed rokiem 2020.
Prezydent, oskarżany przez organizacje ekologów o obojętność na zagadnienia ochrony środowiska naturalnego, zabrał głos przed uczestnictwem w Konferencji Narodów Zjednoczonych, która odbędzie się w grudniu. Wypowiadając się w jednej z rozgłośni radiowych zapowiedział, że jego rząd zobowiąże się ograniczyć tempo wylesiania Amazonii o 80 % przed rokiem 2020.
Brazylia, w obrębie której znajduje się aż dwie trzecie amazońskiego lasu deszczowego, zwanego "zielonymi płucami świata", prowadzi w niechlubnej statystyce krajów o największej skali wylesień. Każdego roku ponad 3 miliony hektarów dżungli jest wydzieranych naturze, a rolnicy i hodowcy bydła powodują 20 tysięcy pożarów Amazonii.
Zdaniem Greenpeace, działania, które zamierza podjąć Lula są niedostateczne, gdyż do roku 2020 przy obecnej deforestacji zostanie wyciętych aż 2 miliardy drzew.
Mimo wszystko to pierwszy raz, gdy Lula zapowiada konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. Prezydent tradycyjnie oskarża o niszczenie środowiska w pierwszej kolejności kraje rozwinięte.
Dodatkowo Lula zamierza zobowiązać się, zgodnie z propozycją ministra środowiska Carlosa Minka, do ograniczenia w tym samym okresie emisji dwutlenku węgla do tej z roku 1994. Według danych rządu, aż 60 % emisji gazów cieplarnianych w Brazylii jest spowodowana przez pożary lasów amazońskich.
Warto jednak wspomnieć, że tłem do tych zapowiedzi są doniesienia organizacji ekologicznych, które oskarżają rząd o przekazanie trzech milionów hektarów gruntów nie tylko społecznościom indiańskim, lecz także obszarnikom, w celu budowy hydroelektrowni i innej infrastruktury. Rząd twierdzi, że te tereny zostały zniszczone już wcześniej, a teraz należy je wykorzystać do innych celów. Minister Minc zwraca uwagę, że rząd stworzył dotąd 6,2 miliona hektarów obszarów chronionych i liczba ta ma wzrosnąć do 10 milionów przed upływem jego kadencji pierwszego stycznia roku 2011.
Na podstawie: El País