Clinton w pięciu państwach Ameryki Łacińskiej
Sekretarz stanu USA zaczęła podróż po krajach regionu, przylatując wczoraj (28.02.) do Urugwaju. Hillary Clinton chce poprawić reputację kraju na kontynencie po kryzysie honduraskim i zdobyć sojuszników w walce z Iranem.
Clinton, która wczoraj dotarła do stolicy Urugwaju Montevideo, uczestniczyła w zaprzysiężeniu José Mujiki, byłego partyzanta i drugiego lewicowego prezydenta w tym kraju. Dziś spotka się także z prezydent Argentyny Cristiną Kirchner, która zabiegała o to, mimo ostrej krytyki obecnej administracji USA. „Nikt nie spodziewał się, że Obama będzie rycerzem na białym rumaku, ale nie spełnił oczekiwań” – stwierdziła w rozmowie z CNN.
Sobotnie trzęsienie ziemi w Chile nie zaburzyło planów sekretarz stanu. Jutro leci do stolicy tego kraju Santiago, gdzie osobiście zaoferuje pomoc ekonomiczną odchodzącej prezydent Michelle Bachelet i jej następcy, José Piñerze. Piñera, pierwszy prezydent z prawicy od czasów Pinocheta, obejmie urząd 11 marca.
Clinton, która odwiedzi także Brazylię, Kostarykę i Gwatemalę, chce poprawić wizerunek rządu Obamy w regionie, nadszarpnięty po dwuznacznej reakcji na zamach stanu w Hondurasie w zeszłym roku. Stany były jednym z pierwszych krajów, który uznał rząd Porfirio Lobo, wyłoniony w wyborach zorganizowanych przez puczystów Roberto Michelettiego. W oczach latynoamerykańskich przywódców przekreśliło to wcześniejsze dobre stosunki, które udało się Obamie nawiązać na Szczycie Ameryk w zeszłym roku.
Najważniejszym punktem w podróży jest Brazylia, którą Clinton odwiedzi we środę. Głównym tematem rozmów będzie Iran – prezydenta Lulę krytykowano za jego bliskie stosunki z przywódcą tego kraju Ahmadineżadem. Stany i Europa chcą zwiększyć sankcje ONZ na Iran z powodu rozwijanego tam programu nuklearnego. Clinton będzie dążyć do uzyskania wsparcia Brazylii, która jest obecnie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Inne tematy to Kuba i Haiti. W pierwszym przypadku istnieje konflikt: Lula, który odwiedził w zeszłym tygodniu Kubę stoi na stanowisku, że amerykańskie embargo na to państwo powinno zostać zniesione. Clinton podkreśla łamanie praw człowieka przez reżim braci Castro, czego najnowszym przykładem jest śmierć głodowa opozycjonisty Orlando Zapaty w zeszłym tygodniu. Co do Haiti, oba państwa muszą skoordynować przekazywaną tam pomoc – Brazylia dowodzi misją pokojową sił ONZ na wyspie, USA zaś przesyłają największe środki pomocowe.
Na podstawie: O Globo, El País