Kuba i Laos strategicznymi partnerami
Goszczący z wizytą w Hawanie premier Laosu Bouasone Bouphavanh określił stosunki swojego kraju z Kubą jako strategiczne i długofalowe. Według liderów obydwu państw, współpraca Hawany i Vientiane ma także wymiar globalny.
Szef rządu Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, który przebywał z oficjalną wizytą na Kubie 4 i 5 maja br. spotkał się z wiceprezydentem kraju Jose Ramon Machado Venturą i ministrem spraw zagranicznych Bruno Rodriguezem Parrillą. Podczas rozmów, premier Laosu podziękował władzom Kuby za stałe poparcie dla kursu politycznego Laosu i wspólną pracę w Ruchu Niezaangażowanych oraz wyraził nadzieję na dalsze pogłębianie kooperacji obydwu krajów. Politycy kubańscy zwrócili z kolei uwagę, że Hawana zawsze może liczyć na zdecydowane stanowisko Vientiane sprzeciwiające się utrzymywaniu amerykańskiej blokady wyspy i solidaryzujące się żądaniami uwolnienia tzw. "Kubańskiej Piątki" - grupy ochotników, zajmującej się neutralizowaniem wpływów kubańskiej emigracji politcznej w USA, aresztowaną na Florydzie i w 2001 roku skazaną na długoletnie więzienie w Stanach Zjednoczonych.
Wiceprezydent J. R. Ventura przypomniał, że tradycje przyjaźni obydwu krajów mają długą historię, sięgającą lat 60. i walk narodowowyzwoleńczych toczonych wówczas przez narody Półwyspu Indochińskiego. Oficjalne stosunki dyplomatyczne Kuba i Laos nawiązały w 1974 roku. Ze swojej strony, premier Bouasone Bouphavanh przypomniał przełomową wizytę Raula Castro w Laosie w 2005 roku, która przyczyniła się do wzmocnienia przyjacielskich więzi pomiędzy obydwoma krajami i wolę ich współdziałania na forum ONZ, Ruchu Niezaangażowanych oraz pozostałych organizacji międzynarodowych. Laotański lider z uznaniem ocenił politykę wewnętrzną i zagraniczną Kuby, zwracając uwagę, że służy ona rozwojowi tego latynoskiego kraju.
Jak podały latynoskie agencje prasowe, politycy rozmawiali o współpracy gospodarczej i handlowej oraz najważniejszych problemach polityki międzynarodowej - globalnym kryzysie gospodarczym, którego negatywne skutki szczególnie uderzyły w kraje biednego Południa, a także zakończonym 30 kwietnia w kubańskiej stolicy kilkudniowym szczycie ministrów spraw zagranicznych krajów skupionych w Ruchu Niezaangażowanych.
Podczas wizyty na Kubie, premierowi Laosu towarzyszył szef deyplomacji tego kraju Thoungloun Sisoulth oraz laotański ambasador w Hawanie. Bouasone Bouphavanh zapowiedział również, że we wrześniu br. Kubę odwiedzi prezydent Laosu Choummaluy Sayasone, a w 2010 roku w Vientiane odbędzie się regionalny szczyt solidarności z Kubą.
Na podstawie: granma.cu, prensa-latina.cu, cubaminrex.xu
Na zdjęciu: premier Laosu Bouasone Bouphavanh podczas wizyty w Hawanie, za: cubaminrex.cu