Kuba i Namibia wzmacniają partnerstwo
Prezydenci Kuby Raul Castro oraz Namibii Hifikepunye Lucas Pohamba podczas poniedziałkowych (20.7) rozmów w stolicy afrykańskiego kraju Windhuku zapowiedzieli, że pogłębią współpracę w dziedzinie nauki, ochrony zdrowia oraz rolnictwa.
Przywódca Kuby przyleciał do Namibii prosto z zakończonego w ubiegły piątek (17.7) XV Szczytu Ruchu Niezaangażowanych, który odbywał się w egipskim kurorcie Sharm El Sheikh. W czasie oficjalnych rozmów, jego namibijski partner zwrócił uwagę, że wizyta kubańskiego prezydenta stała się okazją, aby Windhuk i Hawana wzmocniły relacje bilateralne i "pogłębiły długoterminową przyjaźń i solidarność łączącą obydwa narody".
Hifikepunye Lucas Pohamba podkreślił, iż rząd Namibii przykłada ogromną wagę do stosunków z Kubą i wyraził podziękowanie za trzyletnie przewodnictwo Hawany w Ruchu Niezaangażowanych, skupiających 118 krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji. Namibijski lider ocenił, że kubańska prezydencja nadała sporo dynamizmu tej organizacji i przyczyniła się do wzrostu znaczenia krajów Południa na globalnej arenie politycznej.
"Naród Namibii jest dla nas stałym przykładem ducha walki, braterstwa i solidarności" - odwzajemnił się Raul Castro, przypominając o ścisłych więzach przyjaźni, ktore łączyły przywódcę rewolucji kubańskiej Fidela Castro i Sama Nujomę - wieloletniego przywódcę Organizacji Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO), organizacji narodowowyzwoleńczej, która od początku lat 60. ubiegłego wieku toczyła walkę o niepodległość Namibii, okupowanej przez RPA. Po odzyskaniu niepodległości w 1990 roku, Nujoma został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem kraju. Równocześnie, kubański prezydent podziękował za bardzo ciepłe przyjęcie i liczne wyrazy sympatii ze strony zwykłych Namibijczyków, którzy tłumnie powitali go na lotnisku w stolicy kraju.
Tematem rozmów obydwu przywódców były także wyniki egipskiej konferencji Ruchu Niezaangażowanych, której uczestnicy wezwali do przebudowy globalnego ładu gospodarczego, konieczności stworzenia warunków sprawiedliwej wymiany handlowej pomiędzy bogatą Północą i biednym Południem oraz do walki ze wzrastającym globalnym ubóstwem. Namibia należy do grupy kilkudziesieciu najbiedniejszych krajów świata.
Afrykański kraj jest od wielu lat bliskim partnerem politycznym i gospodarczym Kuby. W Namibii pracuje wielu kubańskich lekarzy - specjalistów oraz wolontariuszy realizujących liczne programy edukacyjne.
Z Namibii, kubański prezydent uda się z oficjalną wizytą do Angoli.
Na podstawie: cubaminrex.cu, granma.cu, prensa-latina.cu
Na zdjęciu: prezydenci Namibii (z lewej) i Kuby podczas rozmów w Windhuku, 20.7. 2009, za: cubaminrex.cu