Kuba ponownie członkiem Rady Praw Człowieka ONZ
W bieżącym tygodniu Kuba została po raz drugi z rzędu wybrana na członka Rady Praw Człowieka ONZ. Kadencja w tym stałym organie Narodów Zjednoczonych, którego siedziba znajduje się w Genewie trwa 3 lata.
Z pozostałych krajów latynoamerykańskich i karaibskich, członkami Rady ponownie wybrano Meksyk oraz Urugwaj. Zgodnie z reformą dokonaną przez Narody Zjednoczone w 2006 roku w celu usprawnienia globalnej polityki na rzecz realizacji podstawowych praw ludzkich, Rada Praw Człowieka zastąpiła Komisję Praw Człowieka ONZ. Członkami organu jest 47 państw, wybieranych w systemie tajnym i bezpośrednim przez członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Pozostałymi krajami, które zostały ponownie wybrane do członkostwa w Radzie są: Kamerun, Dżibuti, Mauritius, Nigeria, Chiny, Bangladesz, Rosja oraz Jordania. Wybranymi po raz pierwszy członkami tego gremium będą z kolei: Belgia, Norwegia, USA, Węgry i Kirgizja.
Oenzetowskie gremium zajmuje się badaniem naruszeń jak najszerzej rozumianych praw człowieka we wszystkich krajach członkowskich ONZ. Przygotowuje coroczne raporty dla Sekretarza Gerenalnego ONZ oraz współpracuje z rządami i organizacjami współpracy regionalnej.
Komentując ponowny wybór Kuby do uczestnictwa w Radzie Praw Człowieka, ambasador tego kraju przy ONZ Abelardo Moreno podkreślił, iż obecność Hawany w tym organie pomoże prowadzić globalną politykę solidarności i współpracy, głównie w odniesieniu do biednych państw Południa.
"Będziemy się trzymać polityki obrony prawdziwego dialogu, współpracy i wzajemnego poszanowania kwestii praw człowieka, opartych na prawdzie, sprawiedliwości oraz realizacji aspiracji milionów ludzi na całej planecie, a w szczególności ludności krajów rozwijających się" - uważa kubański dyplomata, dodając, że ponowny wybór Kuby do członkostwa w Radzie przez większość krajów obecnych w ONZ jest wynikiem pozytywnego odbioru przez świat polityki Hawany w sprawie realizacji podstawowych praw ludzkich.
Na podstawie: cubaminrex.cu, granma.cu