Kuba prowadzi dialog z UE
Na początku bieżącego tygodnia Brukselę odwiedził minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez Parrilla, który spotkał się z przedstawicielami tzw. Trójki UE. Hawana chce, aby jej relacje z Unią nabrały nowych ram prawnych.
Szef kubańskiego MSZ przybył do Brukseli w poniedziałek (11.5). Jego rozmowy stanowiły kontynuację negocjacji rozpoczętych w Paryżu w październiku ub. r., gdy Kubańczycy, po kilku latach przerwy wznowili dialog z instytucjami UE. Dotychczasowe stosunki Hawany z Brukselą normuje wspólne stanowisko (tzw. Common Position), przyjęte przez UE w 1996 roku. Dodatkowo, w 2003 roku Unia jednostronnie wprowadziła sankcje polityczne i gospodarcze wobec Kuby, w związku z czym dialog polityczny obydwu stron uległ praktycznie zamrożeniu. W czercwu 2008 roku UE opowiadziała się za zniesieniem sankcji wobec Hawany, co umożliwiło powrót do stałych kontaktów dyplomatycznych.
Kubański minister spotkał się z kilkoma dyplomatami reprezentującymi tzw. Trójkę UE (przedstawiciel bieżącej unijnej prezydencji, Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz Komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych i polityki dobrosądziedzkiej - przyp.) - szefem czeskiej dyplomacji Janem Kohoutem (z uprawnieniami Przewodniczącego Komisji Europejskiej), Komisarzem ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louisem Michelem oraz sekretarzem stanu w MSZ Szwecji (która od lipca przejmie z rąk Czech unijną prezydencję) Joakimem Stymnem. W negocjacjach uczestniczył także przedstawiciel Kancelarii Komisji Europejskiej.
Jak poinformował kubański MSZ, dialog tego kraju z UE toczy się na zasadach "wzajemności, niedyskryminacji, bez żadnych warunków wstępnych przy pełnym poszanowaniu suwerennej równości państw, legalnego porządku instytucjonalnego Kuby oraz przy przestrzeganiu zasad nieingerencji w sprawy wewnętrzne kraju".
Bruno Rodriguez Parrilla oświadczył podczas rozmów, że Kuba opowiada się za zmianą prawnych i dyplomatycznych ram normujących jej relacje z UE. Przyjęte przez Brukselę przed ponad 13 laty stanowisko w tej kwestii pozostaje nieprzystające do obecnej, globalnej sytuacji politycznej. "Wspólne stanowiko UE w sprawie stosunków z Kubą jest nieaekwatne do dzisiejszych czasów, cechuje się unilateralizmem i polityką interwencji w nasze sprawy wewnętrzne. Potrzebujemy nowych ram dla naszych relacji, z korzyściami dla obdywu stron" - cytuje agencja prasowa Prensa Latina opinię ze źródeł zbliżonych do kubańskiego MSZ.
Innymi tematami spotkania w Brukseli była dyskusja na temat przestrzegania praw człowieka na Kubie i w UE, światowy kryzys gospodarczy, zmiany klimatyczne oraz ochrona rozwoju biednych krajów Południa. Kubańska delegacja przedstawiła także unijnym dyplomatom swoją wizję reformy ONZ, polegającą na większym docenieniu roli państw Trzeciego Świata na forum Narodów Zjednoczonych i utrzymania nadrzędnej roli Zgromadzenia Ogólnego ONZ nad pozostałymi organami tej największej globalnej organizacji, w tym również nad Radą Bezpieczeństwa ONZ.
Na podstawie: cubaminrex.cu, prensa-latina.cu
Na zdjęciu: szef kubańskiego MSZ Bruno Rodriguez Parrilla, za: cubaminrex.cu