Meksyk dopuści prywatnych inwestorów do wydobycia surowców energetycznych
W czartek (12.12) meksykański Kongres uchwalił ustawę, która dopuszcza firmy prywatne do udziału w wydobyciu ropy naftowej. Do tej pory sektor ten był kontrolowany w całości przez państwo.
Według nowego prawa firmy prywatne mogą wspólnie z przedsiębiorstwem państwowym Pemex prowadzić prace wydobywcze. Zarówno treść ustawy, jak i sposob jej uchwalenia budzą w Meksyku kontrowersje. Zaledwie kilka dni temu została ona zatwierdzona przez Izbę Deputowanych, a już w czwartek (12.12.2013), przegłosował ją Senat. Mimo protestów opozycji, ustawa zyskała w głosowaniu 354 głosy "za" w stosunku do 134 głosów przeciwko. Teraz musi zostać jeszcze zaakceptowana przez 17 z 32 stanów Meksyków.
Zdaniem Prezdenta Meksyku Enrique Peña Nieto ustawa przyczyni się do modernizacji sektora energetycznego, a jednocześnie przyspieszy wzrost gospodarczy i będzie sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy. Opozycja jest jednak odmiennego zdania, uważając, że nowe prawo uderza w interesy narodu. Debata w Parlamencie obfitowała w dramatyczne wydarzenia. Okupowano mównicę, blokowano wejście do sali obrad, a jeden z przedstawicieli opozycji Antonio Garcia Conejo w trakcie swojego przemówienia rozebrał się do bielizny na znak protestu.
Jeszcze w 2004 roky Meksyk produkował ponad 3 miliony baryłek ropy dziennie. Obecnie jest to jedynie niecałe 2,5 miliona. Reforma ma sprawić, że wydobycie ropy ponownie wzrośnie. Firmy prywatne zostaną dopuszczone do wydobycia po raz pierwszy od 1938 roku, kiedy to złoża zostały znacjonalizowane.
Źródło: BBC