Rozpoczęło się IX Światowe Forum Społeczne
W brazylijskim mieście Belem rozpoczęły się w środę (28.1) obrady dziewiątej z kolei edycji Światowego Forum Społecznego (WSF), odbywającego się równolegle do Forum Ekonomicznego w Davos. Impreza skupia przeciwników neoliberalnego modelu globalizacji.
Jak podają organizatorzy, głównym tematem tegorocznych obrad będzie kryzys światowego systemu finansowego i współczesnego kapitalizmu oraz problemy ekologiczne. Światowe Forum Społeczne (WSF) skupia ponad 4 tysiące organizacji z ponad 150 krajów. Imprezie towarzyszyć będzie ponad tysiąc paneli dyskusyjnych, seminariów, wystaw oraz koncertów, które w większości odbędą sie na terenie Uniwersytetu brazylijskiego stanu Para, który znajduje się w Belem.
Przybycie na Forum potwierdzili prezydenci Wenezueli Hugo Chavez, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Boliwii Evo Morales, Paragwaju Fernando Lugo oraz Chile Michelle Bachelet. W obradach uczestniczyć będą także przedstawiciele ONZ i jej agendy UNESCO. Częstymi goścmi Światowego Forum Społecznego są także tacy intelektualiści jak Noam Chomsky czy Joseph Stiglitz.
Obrady IX Światowego Forum Społecznego rozpoczęły się demonstracją solidarności z Palestyńczkami przeciwko działaniom militarnym i polityce Izraela w Strefie Gazy. W manifestacji mogło uczestniczyć około 100 tys. osób.
Latynoskie agencje prasowe cytują brazylijskich organizatorów tegorocznej edycji Forum, którzy podkreślają, że "alternatywne Davos jest wyrazem współpracy wszystkich postępowych sił na świecie przeciwko forsowanej przez Zachód neoliberalnej globalizacji".
Pierwsze Światowe Forum Społeczne zostało zorganizowane w brazylijskim Porto Allegre w 2001 roku, gdzie odbywały się kolejne edycje imprezy do 2006, gdy Forum odbyło się w trzech odsłonach: w stolicy Wenezueli Caracas, w Barnako na Mali oraz w pakistańskim Karaczi. Ostatnie obrady Forum odbyły się w 2007 roku w kenijskim Nairobi.
Na podstawie: prensa-latina.cu, abn.info.ve