Ruch Niezaangażowanych chce powrotu prezydenta Hondurasu
Biuro Koordynacyjne Ruchu Niezaangażowanych (NAM) działające przy nowojorskiej siedzibie ONZ wydało oświadczenie, domagające się jak najszybszego powrotu do władzy prezydenta Manuela Zelayi, obalonego przez armię 27 czerwca.
W datowanym na poniedziałek (6.7) komunikacie, Ruch Niezaangażowanych, skupiający 118 państw Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji zdecydowanie potępił używanie przemocy przez wojsko Hondurasu wobec własnych obywateli i wezwał do niezwłocznego umożliwienia powrotu do ojczyzny oraz ponownego objęcia władzy przez przebywającego na wygnaniu w Kostaryce prezydenta Manuela Zelayę.
W imieniu Ruchu Niezaangażowanych, oświadczenie podpisała dyplomacja kubańska, która od 2006 roku sprawuje przewodnictwo tej organizacji. W oświadczeniu wyrażono również poparcie dla pokojowych protestów obywateli Hondurasu przeciwko dyktaturze wojskowej. Od kilku dni, w stolicy kraju Tegucigalpie trwają wielotysięczne protesty przeciwko obaleniu Zelayi. Jedną z przywódczyń demonstracji jest żona obalonego prezydenta, Xamora Castro.
Komunikat przypomina, że w wyniku działań armii Hondurasu przeciwko manifestantom, w ostatnich dniach na ulicach stolicy Hondurasu padły ofiary śmiertelne, a liczne osoby odniosły obrażenia. Kraje niezaangażowane potępiły również uniemożliwienie powrotu Manuela Zelayi do rodzinnego kraju w ubiegłą niedzielę (5.7), gdy samolotowi z prezydentem nie zezwolono na lądowanie w Tegucigalpie.
Niezaangażowani zwracają uwagę, że zamachowcy, którzy przejęli władzę w Tegucigalpie "ignorują wszelkie wysiłki regionalne i międzynarodowe na rzecz powrotu demokracji i legalnych władz Republiki Hondurasu".
Przewiduje się, że na odbywającym się w dniach 11-16 lipca br. XVI Szczycie Ministrów Spraw Zagranicznych Krajów Ruchu Niezaangażowanych w egipskim kurorcie Sharm El Sheikh zostana podjęte kolejne uchwały w sprawie sytuacji w Hondurasie.
Początki historii Ruchu Niezaangażowanych (NAM) sięgają konferencji krajów Afryki i Azji w indonezyjskim mieście Bandung w 1955 roku, zorganizowanej przez prezydenta tego kraju Ahmeda Sukarno, prezydenta Egiptu Gamala Abdela Nasera oraz premierów Indii Jawaharlala Nehru i Chin Zhou En Laia. Wkrótce do ruchu dołączyła Jugosławia, której przywódca Josip Broz Tito był wielkim orędownikiem tego projektu politycznego. Okres swojej największej świetności organizacja przeżywała w latach 60 i 70. ubiegłego wieku, skupiając państwa które wyzwoliły się z zależności kolonialnej i nie chciały ściścle wiązać się z dwoma dominującymi wówczas na świecie blokami polityczno-wojskowymi. Obecnie, za powrotem znaczenia Ruchu opowiada się wiele krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu
Na podstawie: granma.cu, prensa-latina.cu
Grafika: jeden z oficjalnych emblematów Ruchu Niezaangażowanych, za: nam.gov.za