Wenezuela-Chiny/ Caracas i Pekin rozwijają współpracę energetyczną
Podczas wizyty chińskiej delegacji wysokiego szczebla w Caracas politycy obu państw podpisali umowę na mocy której utworzony zostanie fundusz inwestycyjny wysokości 6 miliardów dolarów finansujący wspólne projekty energetyczne.
Grupie chińskich polityków i biznesmenów przewodniczyli dyrektor Banku Rozwoju Chin Liu Kegu oraz wiceprzewodniczący Narodowej Komisji Rozwoju Zhang Xiaoqiang. Ponadto w skład delegacji weszli także członkowie rad nadzorczych przedsiębiorstw petrochemicznych China National Petroleum Company (CNPC), Sinopec, ZTE Ltd. oraz China National United Oil Corporation (Chinaoil).
Współpraca z Chinami stanowi ważny element polityki zagranicznej Wenezueli za prezydentury Hugo Cháveza. W opinii Caracas rozwijająca się gospodarka chińska jest idealnym partnerem pozwalającym na uniezależnienie gospodarki kraju od Stanów Zjednoczonych. Obecnie do USA trafia około 800 tys. baryłek wenezuelskiej ropy dziennie, co stanowi ok. 40 proc. całego eksportu, podczas gdy do Chin jedynie 200 tys. Plany wenezuelskiego rządu przewidują zwiększenie tej ilości do około 1 miliona w roku 2011, co uniezależniłoby gospodarkę Wenezueli od Stanów Zjednoczonych. Jest to jeden z najważniejszych celów polityki zagranicznej Cháveza, zdeklarowanego wroga Waszyngtonu.
Problemem w realizacji tej koncepcji są braki infrastrukturalne w Chinach. Wydobywana w Wenezueli ropa to tzw. ropa ciężka, która potrzebuje specjalnych rafinerii, w których mogłaby być przerabiana. Właśnie z środków utworzonego na początku tego tygodnia funduszu, PdVSA przy pomocy chińskich koncernów, wybuduje w Chinach trzy takie rafinerie. Ponadto strony planują także utworzenie floty tankowców, które miałyby dostarczać surowiec do Chin oraz szereg inwestycji społecznych, infrastrukturalnych oraz telekomunikacyjnych na terytorium Wenezueli.
Bliska współpraca między oboma krajami rozpoczęła się w 2001 roku, gdy podczas wizyty Jiang Zemina w Caracas przywódcy obu krajów ogłosili „strategiczne partnerstwo dla wspólnego rozwoju”. Wzajemne relacje rozwijają się szczególnie dynamicznie od 2005 roku, gdy cena ropy wyraźnie podskoczyła. W 2006 roku wartość obrotów handlowych między oboma państwami wynosiła 4 miliardy dolarów i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze wyższa.
Poza inwestycjami w przemysł energetyczny oraz w infrastrukturę, Pekin sprzedał Wenezueli także satelitę telekomunikacyjnego oraz zobowiązał się wyszkolić odpowiednią ilość specjalistów, którzy w przyszłości będą go obsługiwać. Według planów prezydenta Cháveza „Simón Bolívar” ma zostać wystrzelony na orbitę okołoziemską w sierpniu 2008 roku.
Na podstawie: www.elpais.com , www.mre.gob.ve