Chiny/ Policja zatrzymała niemieckiego dziennikarza
W czwartek w godzinach popołudniowych zatrzymano w Chinach, w wiosce Xiao Shaba, Georga Blume, korespondenta niemieckiego dziennika Die Zeit. Zatrzymanie miało związek z przeprowadzanym przez dziennikarza wywiadem z miejscowymi chłopami, którzy wypowiadali się na temat możliwego przymusowego przenoszenia ich wioski w inne miejsce w związku z budową tamy na rzece Nujiang w prowincji Yunnan w południowozachodnich Chinach.
Reporter był przetrzymywany na posterunku policyjnym przez 5 godzin, gdzie wymuszono na nim podpisanie deklaracji zakazującej mu dalszego zbierania informacji i nakazującej niezwłoczne opuszczenie regionu.
Chińskie władze zdementowały informacje jakoby Blume zniszczył materiały z przeprowadzanego wywiadu. Podkreślono jedynie, że po długich negocjacjach doszło do porozumienia pomiędzy zatrzymanym a chińskimi siłami bezpieczeństwa.
Sam Blume pytany oto czy udostępnił chińskim władzom zebrane materiały, przyznał się do oddania części materiałów, zapewnił jednak, iż zatrzymał wszystko, co mogłoby spowodować oskarżenie osób biorących udział w wywiadzie o popełnienie przestępstwa.
Blume podkreślił również, że nie był źle traktowany przez zatrzymujących go policjantów.
Projekt tamy na rzece Nujiang jest przedsięwzięciem kontrowersyjnym ze względu na jego przewidywane skutki dla środowiska naturalnego. Samo przymusowe przesiedlenie mieszkańców wioski Xiao Shaba wiązać się będzie jednak najprawdopodobniej z zapewnieniem przesiedleńcom lepszych warunków bytowych. Obecnie nie ma ją oni nawet dostępu do bieżącej wody pitnej. W związku z tym najprawdopodobniej mieszkańcy nie będą sprzeciwiać się relokowaniu ich wioski.
Nie jest jasne, czemu chińskie władze zareagowały tak ostro w stosunku do dziennikarza. Można przypuszczać, że była to demonstracja siły skierowana do środowiska zachodnich reporterów działających w Chinach.
Georg Blume był już zatrzymywany przez chińskie władze w grudniu ubiegłego roku w związku z prowadzeniem dochodzenia dziennikarskiego na temat zanieczyszczenia środowiska w Chinach i zjawiska „rakowych wiosek” w centralnych Chinach.
Na podstawie: www.newswatch.in, www.germnews.de