Częściowy sukces południowokoreańskiej próby rakietowej
Korea Południowa we wtorek (25.08) po raz pierwszy wystrzeliła rakietę kosmiczną. Próba zakończyła się połowicznym sukcesem, gdyż nie powiodło się umieszczenie południowokoreańskiego satelity badawczego na orbicie okołoziemskiej.
Rakieta KSLV-1, zwana również Naro-1, została wystrzelona z bazy wojskowej Goheung w prowincji Chŏlla, 485 km od Seulu, we wtorek o 5:00 czasu lokalnego (poniedziałek 21:00 czasu polskiego). Rakieta miała być pierwotnie odpalona 11 sierpnia br., ale od tego czasu parokrotnie przekładano termin próby, tłumacząc to problemami technicznymi.
Mimo udanego uruchomienia rakiety kosmicznej, Korea Południowa nie może być całkowicie zadowolona z wtorkowej próby. Zgodnie z założeniami Naro-1 miała wynieść na orbitę okołoziemską południowokoreańskiego satelitę badawczego, co jednak nie udało się. Południowokoreański minister nauki Ahn Byong-man oświadczył, że "wszystkie aspekty wystrzelenia rakiety odbyły się zgodnie z planem, jednakże z niewyjaśnionych przyczyn satelita badawczy przekroczył ustaloną wysokość 302 km i ostatecznie osiągnął wysokość 360 km".
Prezes KARI Lee Joo-Jin uznał, że mimo 40-letniego opóźnienia w stosunku do innych państw, Seul poczynił znaczne postępy, a uruchomienie Naro-1 będzie stanowiło punkt zwrotny dla południowokoreańskiego programu kosmicznego. Lee podkreślił znaczenie Moskwy dla południowokoreańskiego sukcesu. "Kiedy rozpoczynaliśmy nasz program kosmiczny w 2002 roku, USA i Japonia nie udzieliły nam wsparcia, ale mogliśmy liczyć na pomoc Rosji, bez której sukces Naro-1 byłby niemożliwy" stwierdził Lee.
Południowokoreańskie media podkreślają, że wtorkową próbą Korea Południowa pokazała światu drzemiący w niej potencjał. Dziennik Korea Herald przypomniał, że umieszczenie satelity badawczego na orbicie okołoziemskiej za pierwszym razem udało się dotychczas tylko Rosji, Francji i Izraelowi. Jednakże zagraniczni eksperci wskazują, że Korea Południowa pozostaje nadal daleko w tyle za Chinami, Indiami i Japonią. Pojawiają się również głosy, mówiące o przewadze Korei Północnej w technologiach rakietowych.
Na podstawie: english.yonhapnews.co.kr, koreaherald.co.kr, koreatimes.co.kr, news.xinhuanet.com, reuters.com