Eskalacja przemocy w Pakistanie: co najmniej 60 ofiar zamachów bombowych
W ostatnich dniach doszło do dwóch poważnych zamachów bombowych w północno – zachodnim Pakistanie, na granicy pakistańsko - afgańskiej. W czwartek (26.03) w wyniku samobójczego zamachu w restauracji w miejscowości Jandola zginęło dziesięć osób zaś w piątek (27.03) w meczecie w miasteczku Jamrud eksplodowała bomba zabijając co najmniej pięćdziesiąt osób.
Do wybuchu doszło podczas porannych piątkowych modlitw. Władze podają, że w wyniku eksplozji zginęło pięćdziesiąt osób, a siedemdziesiąt zostało rannych, jednak liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć. Policja potwierdziła, że był to zamach samobójczy. Na skutek eksplozji meczet został całkowicie zniszczony.
Meczet znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie posterunku policji i niewykluczone, że to właśnie on był głównym celem ataku. Zamach jest łączony z talibskim przywódcą, Baitullah Mehsudem, głową ugrupowania wojowników talibskich, znanych pod nazwą Tehreek-e-Taliban.
Ugrupowanie Baitullah Mehsuda odpowiada także za czwartkowy zamach w restauracji w miasteczku Jandola w Południowym Waziristanie. Zginęło wtedy dziesięć osób, a dwadzieścia zostało rannych. Według oficjalnych informacji, w restauracji przebywała grupa lokalnych wojowników będących przeciwnikami Mahsuda.
Świadkowie wydarzenia opisują, że w czwartek rano do restauracji wszedł zamachowiec i wysadził ładunek bombowy, całkowicie niszcząc lokal. Celem ataku miał być Turkistan Bittani, prorządowy lokalny przywódca plemienny. W ostatniej chwili udało mu się jednak opuścić restaurację. Turkistan Bittani jest największym rywalem Baitullah Mehsuda.
Mehsud i jego ludzie kontrolują region południowego Waziristanu. Mehsud jest najbardziej poszukiwanym talibskim wojownikiem działającym na granicy pakistańsko-afgańskiej. Jest on także oskarżany o zaplanowanie zamachu na byłą premier Pakistanu, Benazir Bhutto.
Ostatnie ataki miały być odwetem za amerykanski atak rakietowy na Południowy Waziristan, w wyniku którego zginęło siedmiu arabskich bojowników, a także zemstą za wyznaczenie przez departament stanu USA nagrody w wysokości 5 mln dol. za dostarczenie informacji wiodących do Mehsuda.
W ostatnich miesiącach w Pakistanie coraz częściej dochodzi do podobnych zamachów, a eskalacja konfliktu pakistańsko – talibskiego jest coraz widoczniejsza.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, timesofindia.indiatimes.com